OKB paralajmëron valë të re refugjatësh nga Ukraina: Më shumë do të ikin nga luftimet

Me forcat ruse që po shtyjnë në Ukrainën lindore, shefi i agjencisë së refugjatëve të Kombeve të Bashkuara i ka thënë agjencisë së lajmeve AFP se Kievi dhe qeveritë evropiane duhet të përgatiten për një valë të mundshme të njerëzve që ikin nga luftimet.

Për më tepër, ai tha se pavarësisht ofertave të përsëritura të ndihmës, Rusia ende po i jepte agjencisë vetëm akses të kufizuar për ukrainasit atje.

“Unë nuk mund të bëj parashikime ushtarake, kjo nuk është ekspertiza ime”, tha Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët Filippo Grandi në kryeqytetin e Ukrainës.

“Por një gjë mund të them është, natyrisht, çdo përkeqësim i luftës rrezikon të shkaktojë zhvendosje të mëtejshme, në një mënyrë ose në një tjetër, dhe ne duhet të jemi gati për këtë.

Siç e kemi parë kudo, në Mariupol, në Kherson, sa herë që luftimet rriten, njerëzit natyrshëm do të përpiqen të kërkojnë siguri,” tha ai, duke iu referuar dy prej betejave më të ashpra të pushtimit gati njëvjeçar të Rusisë në Ukrainë. /albeu.com


Shtuar 26.01.2023 21:59