Nëse nuk e dini, këto pesë ushqime hollojnë natyrshëm gjakun

Sëmundjet kardiovaskulare janë ende në vendin e parë për nga numri i vdekjeve, ndaj ia vlen të merret parasysh parandalimi i tyre, edhe nëse tani jeni plotësisht të shëndetshëm dhe të rinj.

Miliona njerëz përballen me një nga problemet më të shpeshta, që është mpiksja e gjakut, për këtë mund të ketë shumë arsye dhe më të zakonshmet janë kequshqyerja, problemet serioze kronike dhe pasojat e virusit korona.

Cilat ushqime duhet të shtohen në dietë për të holluar gjakun në mënyrë natyrale dhe për të shmangur mpiksjen e gjakut, shkruan albeu.com.

Gjëja e parë dhe më e rëndësishme është të pini më shumë ujë, mpiksja e gjakut shpesh shoqërohet me dehidratim të organizmit.

Mundohuni të pini 2-2,5 litra ujë të pastër në ditë. Nëse pini shumë kafe ose çaj, rrisni sasinë e ujit, pijet me kafeinë kontribuojnë në krijimin e mungesës së lëngjeve në trup.

Xhenxhefil

Një nga më efektivët në ruajtjen e shëndetit kardiovaskular është xhenxhefili. Rrënja e saj përmban gingerol dhe acide yndyrore të pangopura në sasi të mëdha. Xhenxhefili jo vetëm që ndihmon në pastrimin e enëve të gjakut dhe hollimin e gjakut, por gjithashtu ka një efekt kompleks forcues në të gjithë trupin.

Domate

Domatet janë të pasura me vitaminë C, salicilate dhe antioksidantin e fuqishëm natyror likopen. Ato parandalojnë formimin e mpiksjes së gjakut, hollojnë gjakun dhe parandalojnë grumbullimin e kolesterolit të keq në enët e gjakut.

Boronica

Kjo kokrra të kuqe është një superushqim i vërtetë. Boronicat janë pothuajse në krye të listës ORAC (Klasifikimi Ndërkombëtar i Vlerës Antioksidante të Ushqimit). Antioksidantët forcojnë trupin dhe mbrojnë qelizat nga dëmtimi i radikaleve të lira. Dhe vitaminat A, C dhe komponimet bimore parandalojnë formimin e mpiksjes së gjakut dhe hollojnë gjakun.

Peshk me vaj

Peshku me vaj është një depo e substancave të dobishme për shëndetin e zemrës dhe të gjithë trupit. Konsumimi i rregullt i peshkut parandalon sëmundjet e sistemit kardiovaskular, hollon gjakun, forcon sistemin imunitar dhe ngadalëson procesin e plakjes. /albeu.com/

Shtuar 28.01.2022 17:10