HISTORIKE/ Miliarderi Jeff Bezos kthehet nga hapësira, kapsula prek Tokën (LIVE)

Miliarderi Jeff Bezos fluturoi drejt hapësirës sot, në fluturimin e parë të ekuipazhit të anijes së tij New Shepard.

Ai u shoqërua nga Mark Bezos, vëllai i tij, Wally Funk, një pioniere 82-vjeçare i garës hapësinore dhe një student 18-vjeçar.

Ata udhëtuan në një kapsulë me dritaret më të mëdha të fluturuara në hapësirë, duke ofruar pamje mahnitëse të Tokës.

New Shepard, ndërtuar nga kompania e Bezos, Blue Origin, është krijuar për t’i shërbyer tregut në zhvillim e sipër për turizmin hapësinor.

Ulja u realizua me sukses, në një shkretëtirë/albeu.com


Shtuar 20.07.2021 15:22