Lufta në Ukrainë, mësoni se çfarë ka ndodhur orët e fundit

Albeu.com ju sjell më poshtë një përmbledhje të zhvillimeve të fundit nga pushtimi rus i Ukrainës. Më poshtë gjeni gjithçka ka ndodhur orët e fundit në terren, por dhe më gjerë.

Beteja për Severodonetsk:

Lufta rreth Severodonetskit tani përfaqëson zonën “më të nxehtë” të konfliktit në Ukrainë, thotë shefi i saj i inteligjencës ushtarake.

Trupat ruse po dëbohen gradualisht nga qyteti lindor, thotë gjeneralmajor Kyrylo Budanov

Ndërkohë, Rusia po vazhdon gjithashtu shtytjen e saj drejt Slovyansk, një qytet aty pranë, thonë forcat e armatosura ukrainase.

Pjesa më e madhe e luftimeve mbetet e përqendruar në rajonin lindor të Donbasit, ku Rusia i ripërqendroi përpjekjet e saj muajt e fundit

Zhvillime të tjera:

Mbretëria e Bashkuar po dërgon raketat e saj të para M270 me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë.

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se forcat e tij do të rrisin sulmet e tyre ndaj Ukrainës nëse vendet perëndimore vazhdojnë të dërgojnë armë me rreze të gjatë në vend.

Presidenti i Ukrainës Zelensky thotë se ai ka vizituar rajonin e Donbasit të dielën, ku vizitoi Lysychansk, Soledar dhe takoi ushtarë në Zaporizhzhia juglindore.

Një gjeneral-major rus u vra në luftime në rajonin e Donbasit, më i fundit në një varg vdekjesh ushtarake të profilit të lartë nga pala ruse./albeu.com