Legjenda feston sot 80 vjetorin, e gjeni dot për cilin bëhet fjalë? (FOTO LAJM)

SIR Alex Ferguson mbush sot 80 vjeç duke i parë fundin i mbretërimit të tij si trajneri më i suksesshëm në futbollin botëror. Bosi legjendar doli në pension nga drejtimi si trajner tetë vjet më parë.

Por, 49 trofetë e ish-menaxherit legjendar të Manchester Unitedit janë ende çmimi më i madh i çdo trajneri të ligës së lartë.

13 titujt e tij të Premier League e larguan atë nga Arsene Wenger, Jose Mourinho dhe Pep Guardiola të gjithë së bashku.

Askush nuk ka arritur të realizojë tripletën e tij në Ligën e Kampionëve, Premier League dhe FA Cup të vitit 1999.

Madje United nuk është rikuperuar ende që nga largimi i tij.

Pavarësisht përpjekjeve të David Moyes, Louis van Gaal, Mourinhos dhe Ole Gunnar Solskjaer, klubi ende nuk e ka ngritur titullin përsëri që nga pensionimi i Ferguson.

Skocezi shijoi një karrierë historike me një mori momentesh të paharrueshme./ h.ll/albeu.com


Shtuar 31.12.2021 10:47