Konflikti në Lindje të Mesme, OKB bën thirrje për de-përshkallëzim të dhunës

Komisionerja e  Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut ka paralajmëruar si Forcat e Mbrojtjes së Izraelit ashtu edhe grupet e armatosura Palestineze që sulmet ajrore dhe sulmet me raketa ndaj zonave civile të populluara, të ndalojnë luftimet që sjellin krime lufte.

Në një deklaratë të lëshuar në Gjenevë, Michelle Bachelet bëri thirrje për një hetim të pavarur në të gjitha akuzat për shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe bëri thirrje për një de-përshkallëzim të dhunës.

“Gjatë 10 ditëve të fundit, situata në Territorin e Pushtuar Palestinez dhe Izrael është përkeqësuar me një shpejtësi alarmante. Situata në Sheik Jarrah në Jeruzalemin Lindor të okupuar, shkaktuar nga kërcënimet e dëbimeve me forcë të familjeve Palestineze; prania e rëndë e Forcave të Sigurisë Izraelite dhe dhuna rreth xhamisë al Aqsa gjatë Ramazanit; përshkallëzimi i ashpër i sulmeve nga dhe mbi Gaza; dhe nxitja tronditëse e urrejtjes racore dhe dhuna në Izrael të gjitha kanë çuar në sulme të mbrapshta dhe në rritje viktimash në territorin e okupuar palestinez dhe në Izrael”, thuhet në deklaratë.

Ajo i bëri thirrje drejtpërdrejt qeverisë izraelite për të ndërmarrë hapa për të ndaluar shpërthimin e dhunës midis grupeve të krahut ultra të djathtë, duke përfshirë kolonët izraelitë dhe qytetarëve palestinezë të Izraelit, në qytete duke përfshirë Lod, Jaffa, Ramle dhe Haifa.

Ajo gjithashtu dënoi atë që ajo e përshkroi si “retorikë inflamatore” nga të gjitha anët, e cila dukej “se po kërkonte të nxinte tensionet sesa t’i qetësonte ato”/albeu.com


Shtuar 15.05.2021 15:43