Kievi do të presë një samit BE-Ukrainë të premten

Një samit Ukrainë-Bashkimi Evropian do të zhvillohet të premten në Kiev, tha kryeministri i Ukrainës Denys Shmyhal.

Megjithatë, ai nuk dha detaje se kush do të merrte pjesë.

Fakti që samiti do të mbahet në Kiev është një “sinjal i fuqishëm si për partnerët ashtu edhe për armiqtë”, tha ai në një mbledhje të qeverisë.

“Për partnerët tanë, është një mesazh që Evropa beson në fitoren e Ukrainës dhe mbështet lëvizjen tonë të shpejtë drejt anëtarësimit në BE. Për armiqtë tanë, është një mesazh i kotësisë së përpjekjeve të tyre për të përçarë koalicionin që mbështet Ukrainën dhe për të ndaluar integrimin tonë euroatlantik”, shtoi ai./Albeu.com/


Shtuar 31.01.2023 21:54