Kërkojnë rritje pagash, mësuesit në Britani paralajmërojnë grevë

Mësuesit në Angli dhe Uells pritet të shpallin aksionin e grevës më vonë sot, duke ndjekur infermierët, punëtorët e hekurudhave dhe të tjerë, duke shtuar dhimbjen e kokës për qeverinë e kryeministrit britanik Rishi Sunak.

Sot pritet të shpallet rezultati i votimit të mësuesve që i përkasin Sindikatës Kombëtare të Arsimit (NEU). Gazeta Sunday Times, duke cituar burime sindikatash, tha se anëtarët e saj në Angli dhe Uells kishin votuar për fillimin e aksioneve të grevës në shkurt.

Sunak është nën presion në rritje për të zgjidhur një mosmarrëveshje pagash me qindra mijëra punëtorë pas muajsh grevë që kanë shkaktuar trazira të gjera.

Me inflacionin që shkon në më shumë se 10%, punëtorët në shumë sektorë po kërkojnë paga më të larta.

NEU njoftoi se qeveria u kishte ofruar anëtarëve të saj një rritje pagash prej 5%, gjë që tha se nuk kompensonte uljen e pagave të shkaktuar nga rritja e çmimit. Pagat e ulëta për mësuesit kanë shtyrë gjithashtu shumë të largohen nga profesioni, sipas sindikatës. /albeu.com


Shtuar 16.01.2023 11:29