Kërcënimi me burg për publikimin e dëshmive të Dumanit, gazetarja zbulon pse është frikësuar SPAK

Njoftimi i SPAK për mos publikimin e dëshmive të Nuredin Dumanit në media ka ngjallur jo pak interes në publik.

Gazetarja e njohur Klodiana Lala ka folur mbi këtë deklaratë të ditës së djeshme të SPAK duke thënë se gazetarët kishin të gjithë të drejtën të botonin lajmin, por shtoi se SPAK ishte frikësuar nga mundësia që ndonjë për dëshmitarëve mund të ekzekutohet.

Përgjegjësinë për të ruajtur sekretin e ka SPAK. Mua më ka ardhur 3-4 herë një gjë e tillë, por kam vazhduar punën. Në rastin e Dumanit është pak më specifike, sepse janë të rrezikuar shumë njerëz. SPAK me sa duket është i frikësuar se ndonjë nga dëshmitarët mund të ekzekutohet dhe të hiqet qafe. Por, gazetari ka të gjithë të drejtën të botojë lajmin”, u shpreh gazetarja./albeu.com