Izraeli ndërpreu energjinë elektrike, Kryqi i Kuq ngre alarmin: Spitalet në Gaza rrezikojnë të kthehen në morgje

Spitalet në Gaza rrezikojnë të kthehen në morgje pasi kanë humbur energjinë, ka paralajmëruar Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (ICRC).

Stacioni i vetëm i energjisë në Rripin e Gazës ndaloi së punuari të mërkurën për shkak të mungesës së karburantit, shkruan BBC

Kjo do të thotë që Gaza, duke përfshirë spitalet, po mbështetet në gjeneratorë, të cilët nga ana tjetër kanë nevojë për furnizime të reja karburanti.

Pjesa më e madhe e furnizimit me energji elektrike të Gazës vinte nga Izraeli, i cili ndërpreu energjinë në zonë pas sulmit të Hamasit.

“Mjerimi njerëzor i shkaktuar nga ky përshkallëzim është i neveritshëm dhe unë u bëj thirrje palëve të zvogëlojnë vuajtjet e civilëve,” thotë drejtori rajonal i KNKK-së për Lindjen e Afërt dhe të Mesme, Fabrizio Carboni.

“Ndërsa Gaza humbet energjinë, spitalet humbasin energjinë, duke vënë në rrezik të porsalindurit në inkubatorë dhe pacientët e moshuar me oksigjen. Dializa e veshkave ndalon dhe rrezet X nuk mund të merren,” shton ai.

Carboni gjithashtu ndan frikën e tij për izraelitët e marrë peng nga militantët e Hamasit, duke bërë thirrje për lirimin e tyre të menjëhershëm./Albeu.com


Shtuar 12.10.2023 09:15