Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës të cisternave të naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se fshihet pas sulmit ndaj një cisterne nafte ku u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një britanik dhe një rumun.

Kompania, e cila është e vendosur në brigjet e Omanti në Detin Arabik dhe i përket magnatit izraelit të anijeve Eyal Ofer, tha se po punonte për të përcaktuar atë që kishte ndodhur.

Ministri i Jashtëm izraelit Yair Lapid, th se “Irani nuk është vetëm problem izraelit”, duke shtuar se bota nuk duhet të heshtë.

Megjithatë, detajet e sulmit ndaj cisternës me flamur liberian, në pronësi të Japonisë mbeten të paqarta. Irani ende nuk ka komentuar mbi akuzat.

Incidenti duket të jetë një përshkallëzim serioz i tensioneve në rajon, dhe disa raporte sugjerojnë se ishte përfshirë një dron.

Një zëdhënës i qeverisë britanike tha se po përpiqej gjithashtu të “vërtetonte urgjentisht faktet”./albeu.com


Shtuar 31.07.2021 08:47