Irani: Sulmi i Izraelit në spitalin në Gaza duhet të alarmojë botën

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Nasser Kanani, ka dënuar ashpër sulmin vdekjeprurës izraelit në spitalin Ibn Sina.

“Vendet dhe organizatat ndërkombëtare pritet të mos qëndrojnë indiferentë ndaj kësaj lëvizjeje terroriste dhe ta identifikojnë këtë akt barbar, i cili mund të krijojë bazat për normalizimin e terrorizmit të organizuar – si një alarm paralajmërues për komunitetin global dhe ta dënojnë fuqishëm atë”, tha ai në një deklaratë, shkruan Al Jazeera.

Ai tha se është për të ardhur keq që mbështetësit e Izraelit dënojnë “mbrojtjet legjitime të kombit palestinez kundër okupimit”, ndërsa qëndrojnë të heshtur ndërsa “makina e gjenocidit të sionistëve” po ecën përpara.


Shtuar 30.01.2024 14:38