Hakerat e nxjerrin “zbuluar”, publikohet fotografia e Ervis Martinaj nga skedarët e policisë, çfarë bie në sy

Të tjera të dhëna kanë dalë pas hakerimit të sistemeve të policisë dhe sistemit TIMS nga hakerat iranianë.

Paraprakisht bëhet me dije se kemi të bëjmë me të dhënat e sistemit MEMEX të Policisë së Shtetit.

Janë dhjetëra dokumente me emra dhe foto shqiptarët, ku në fund të çdo faqe të secilit dokument shkruhet “Albanian suspects”. Pra, “shqiptarët e dyshuar”.

Ndërkohë albeu.com ka arritur të sigurojë një foto të biznesmenit të shumëkërkuar nga SAPK, Ervis Martinaj.

Nisur nga pamja dhe tiparet, krahasuar me fotot e fundit të “mbretit të kumarit”, bëhet fjalë për një imazh të viteve më parë, kur Ervis Martinaj është skeduar për herë të parë nga Policia.

Në dhjetëra dokumentet e publikuara sot nga hakerat, ka mijëra emra të personave të skeduar nga Policia shqiptare për vepra të ndryshme të kundërligjshme. Ish-kryeministri Sali Berisha është shprehur se të dhënat lidhen pikërisht me sistemin MEMEX, me 105 mijë emra të skeduar.

Kujtojmë se Martinaj rezulton i zhdukur prej 2 muajsh dhe ende nuk ka asnjë gjurmë të tij. Policia po heton në dy pista kryesore, atë të eliminimit të tij dhe në atë të një inskenimi të mundshëm./albeu.com/