SULMI/ Hakerat bllokuan gjithçka dhe duan para, por ” Air Albania ” thotë se s’ka asgjë për t’u shqetësuar nga sulmi

Kompania ajrore “Air Albania” ka reaguar pas një sulmi nga hakerat ditët e fundit, të cilët kanë bllokuar gjithçka nga veprimtaria e kompanisë duke kërkuar para si dëmshpërblim deri më 14 shkurt.

Në datën 30 janar në faqen e grupit të hakerave ransomware LockBit theksohej se dispononin të dhënat e kompanisë “Air Albania”, maje ishte lënë data 14 shkurt si afati i fundit për të paguar “gjobën” e vendosur, në të kundërt do të bëheshin publike të gjitha të dhënat, raporton AlbEu.com.

Air Albania reagon pas sulmit të hakerave që bllokuan gjithçka
Air Albania reagon pas sulm it të hakerave që bllokuan gjithçka

Pas këtij sulmi nga hakerat kompania “ Air Albania ’ ka reaguar duke e cilësuar si të pavërtetë këtë informacion, duke theksuar se të gjitha të dhënat e pasagjerëve të saj janë të sigurta.

Reagimi i “Air Albania”:

Nisur nga publikimet e fundit mediatike të pavërteta, konfirmojmë për të gjithë pasasgjerët dhe partnerët tanë se sistemet e të dhënave të Air Albania janë të paprekuara dhe nën monitorim të vazhdueshëm.

Për Air Albania siguria e të dhënave dhe sistemeve operative qëndron në të njëjtin nivel maksimal me sigurinë që garantojmë në avionët dhe udhëtimet tona.

Skuadra të dedikuara ekspertësh monitorojnë operacionet kibernetike 24/7 duke përditësuar gjithashtu në mënyrë të vazhdueshme edhe programet kompjuterike dhe çertifikatat e sigurisë.

Me Air Albania çdo qiell është i sigurtë

Çfarë shkruhej një ditë më parë në media:

“Air Albania”, linja ajrore shqiptare është sulmuar nga grupi i hakerave ransomware LockBit.

Shënimi i kërcënimit u postua në faqen e tyre më 30 janar.

Afati i fundit për pagesën e shpërblimit është më 14 shkurt, shkruan Albeu.com.

Emri i kompanisë u shfaq mes viktimave të tjera, duke përfshirë transmetuesin rajonal amerikan PBS KVIE dhe CPL Industries.

Faqja e internetit e operatorit ishte e aksesueshme në kohën e publikimit të raportit . Kompania ende nuk i është përgjigjur kërkesave për koment nga The Cyber ​​Express.

Shqipëria është përballur me një sërë sulmesh kibernetike në muajt e fundit, për të cilat qeveria fajësoi aktorët e kërcënimit të sponsorizuar nga Irani.

Marrëdhënia midis dy kombeve ka qenë e tensionuar prej vitesh dhe është përkeqësuar vetëm pasi u shfaqën raportet se Shqipëria u ofron strehim anëtarëve të grupit opozitar, Muxhahedinët e Popullit të Iranit (MEK).

Në shtator 2022, sistemet kompjuterike të linjave ajrore, përfshirë atë të qendrave të tjera jetike të transportit të vendit, si portet detare, aeroportet dhe pikat kufitare, u mbyllën për të “neutralizuar aktin dhe sistemet e sigurta” pasi Shqipëria pësoi sulme të përsëritura kibernetike.

Ministria e Brendshme e drejtoi gishtin nga Irani, i cili gjithashtu u fajësua për ndërhyrje të mëparshme kibernetike në sistemet e vendit.

“Sistemet kompjuterike të policisë kombëtare u goditën të premten nga një sulm kibernetik, i cili, sipas informacioneve fillestare, u krye nga të njëjtët aktorë që në korrik sulmuan sistemet e shërbimit publik dhe qeveritar të vendit,” tha ministria në një deklaratë asokohe.

Shqipëria ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Iranin pasi e akuzoi atë se qëndron pas tentativës së sulmit kibernetik në korrik 2022 që synonte ndërprerjen e shërbimeve publike, aksesin në të dhëna dhe infiltrimin në sistemet e komunikimit qeveritar.

Sulmi i Air Albania, aviacionit dhe ransomware

Air Albania është një sipërmarrje e përbashkët e qeverisë shqiptare dhe turke, e themeluar në vitin 2018 si një partneritet publik-privat.

Partneri themelues Turkish Airlines zotëron 49.12% të aksioneve të transportuesit. Pjesa e mbetur prej 50.88% ndahet midis organit qeveritar shqiptar Albcontrol (10%) dhe kompanisë private shqiptare MDN Investment (41%).

Banda e ransomëare LockBit ka synuar shpesh sektorin e aviacionit. Ai sulmoi Bangkok Airways, një kompani e madhe ajrore në Tajlandë, në shtator 2021, firmën izraelite të hapësirës ajrore dhe mbrojtjes EMIT Aviation Consulting në tetor 2021 dhe Kuëait Airlines në qershor 2022.

Dihet se grupi i hakerëve synon organizata të ndryshme, duke përfshirë ato në sektorët e kujdesit shëndetësor, financiar dhe teknologjik. /Albeu.com/


Shtuar 1.02.2023 17:44