Haaretz: Pse Emiratet s’kanë blerë ende avionë amerikanë F-35?

Gazeta izraelite Haaretz shkruan se marrëveshja e nënshkruar mes Emirateve të Bashkuara Arabe dhe SHBA-së për blerjen e avionëve luftarakë F-35 ka ngecur, edhe pse kanë kaluar dy vjet nga marrëveshja e paqes me Izraelin. e cila u nënshkrua afërsisht dy muaj më parë nga ajo marrëveshje.

Në një raport nga korrespondenti i Uashingtonit Ben Samuels, Haaretz ia atribuoi dështimin e marrëveshjes shqetësimeve amerikane për epërsinë ushtarake të Izraelit në rajon dhe lidhjeve midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Kinës.

Raporti thoshte se ka të ngjarë që Amerika do t’u kërkonte Emirateve informacion mbi blerjet e pajisjeve të saj ushtarake në të ardhmen nëse të dy palët vazhdojnë të finalizojnë marrëveshjen, të cilën gazeta e përshkroi si historike.

Haaretz vuri në dukje se marrëveshja do t’i bënte Emiratet vendin e parë arab që do të blejë avionë luftarakë F-35 dhe avionë MQ-9, duke sfiduar aftësinë e Izraelit për të ruajtur avantazhin e tij ushtarak cilësor në rajon.

Gazeta tha se frika e zyrtarëve amerikanë nga lidhjet e ngushta midis Emirateve dhe Kinës shkaktoi gjithashtu prishjen e marrëveshjes. Ai thekson se gjëja kryesore që shqetëson amerikanët është përdorimi i teknologjisë 5G nga kompania kineze Huawei në Emiratet e Bashkuara Arabe, sipas marrëveshjes që dy palët kanë nënshkruar në vitin 2019.

Shtetet e Bashkuara kanë frikë se krijimi i një rrjeti të telefonisë celulare, i cili përfshin qindra kulla telekomunikacioni, pranë bazave të luftëtarëve F-35 mund të ndihmojë Kinën në gjurmimin dhe mbledhjen e fshehtë të informacionit rreth avionit, sipas gazetës.

Një marrëveshje nën Trump

Administrata e ish-presidentit amerikan Donald Trump njoftoi Kongresin për një shitje 23 miliardë dollarësh të armëve në Emiratet e Bashkuara Arabe, e cila përfshin avionë F-35, drone dhe municione të ndryshme, në nëntor 2020. Kjo erdhi dy muaj pasi u nënshkrua Marrëveshja e Paqes e Abrahamit midis Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraelit.

Në orët e fundit të mandatit të Trump, Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruan një marrëveshje për të blerë 50 avionë luftarakë F-35 nga Shtetet e Bashkuara, por administrata Biden urdhëroi që marrëveshja të ndalohej përkohësisht dhe të rishikohej.

Pavarësisht masës, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha prillin e kaluar se administrata planifikon të vazhdojë shitjen dhe se Emiratet e Bashkuara Arabe do të bëhen vendi i parë arab që do të blejë sistemin F-35.

Wall Street Journal vuri në dukje se Emiratet e Bashkuara Arabe po kërcënojnë të tërhiqen nga një marrëveshje armësh e nënshkruar në fund të mandatit të ish-presidentit Donald Trump që synonte blerjen e avionëve luftarakë F-35 të SHBA-së, dronëve dhe municioneve të avancuara.

Gazeta shtoi se Emiratet e Bashkuara Arabe kanë informuar zyrtarët amerikanë se kërkesat e sigurisë të vendosura nga SHBA për të mbrojtur armët e teknologjisë së lartë nga spiunazhi kinez janë jashtëzakonisht të vështira.