Grusht shteti ushtarak në Sudan, arrestohen udhëheqësit civilë

Disa anëtarë të qeverisë tranzitore të Sudanit janë arrestuar në shtëpitë e tyre mes raporteve për një grusht shteti ushtarak, raporton albeu.com.

Kryeministri civil Abdallah Hamdok dhe të paktën 4 ministra ishin në mesin e atyre që thuhet se janë arrestuar nga ushtarë të paidentifikuar pak para agimit të së hënës.

Ushtria nuk ka komentuar, por grupet pro-demokratike nxitën protesta në rrugë.

Udhëheqësit ushtarakë dhe civilë kanë qenë në mosmarrëveshje që kur sundimtari i gjatë Omar al-Bashir u rrëzua dy vjet më parë dhe u krijua qeveria tranzitore.

Mbetet e paqartë se kush qëndron pas arrestimeve.

Një deklaratë në “Facebook” nga ministria e informacionit thuhet se ndalimet u kryen nga “forcat e përbashkëta ushtarake” dhe të arrestuarit po mbaheshin në “një vend të paidentifikuar”./albeu.com

 


Shtuar 25.10.2021 08:17