Forcat Ajrore të SHBA testojnë me sukses raketën hipersonike

Forcat Ajrore të SHBA-së kanë testuar me sukses një raketë hipersonike, raporton Sky News.

Raketat hipersonike janë krijuar për të udhëtuar me shpejtësi që tejkalojnë 5 Mach (pesë herë shpejtësinë e zërit) në atmosferën e sipërme.

Suksesi i raportuar i lëshimit amerikan vjen mes frikës se Rusia dhe Kina janë më tej në zhvillimin e raketave të tyre hipersonike.

Forcat Ajrore të SHBA-së testuan me sukses armët e saj të reagimit të shpejtë të lëshuar nga ajri (ARRW) të martën në brigjet e Kalifornisë, sipas burimeve./albeu.com

Shtuar 13.07.2022 19:31