E rëndë, rrëzohet avioni, humbin jetën 5 persona mes tyre një i mitur

Një ngjarje e rëndë pranë kufirit perëndimor të Virxhinias, ku një avion i vogël u rrëzua duke shpërthyer në flakë dhe duke vrarë të pesë personat në bord, duke përfshirë një të mitur, thanë autoritetet.

IAI Astra 1125 me dy motorë u rrëzua pranë aeroportit Ingalls Field në Hot Springs, Virxhinia, rreth orës 15:00, tha Administrata Federale e Aviacionit.

“Në këtë kohë, duket se në bordin e avionit ishin katër të rritur dhe një i mitur. Të pestë, ku përfshihej edhe piloti, vdiqën në vendngjarje”, tha zëdhënësja e Policisë së Shtetit të Virxhinias, Corinne Geller në një njoftim për shtyp.

Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit dhe Administrata Federale e Aviacionit, thanë se do të hetojnë incidentin.

Avioni ishte “një avion i vogël, privat”, tha policia e shtetit.

“Policia e shtetit po punon me FAA dhe NTSB për të konfirmuar rrugën e fluturimit të avionit dhe për të identifikuar pasagjerët. Hetimi i përplasjes mbetet në vazhdim në këtë moment”, tha Geller.

Hot Springs ndodhet afër kufirit të Virxhinias me Virxhinia Perëndimore dhe është afërsisht 160 milje (257 km) në veriperëndim të Richmond.


Shtuar 12.03.2024 08:53