E jashtëzakonshme Distria Krasniqi! Fiton medaljen e artë në Paris

Distria Krasniqi ka shkëlqyer sot në Grand Slamin e Parisit.

Xhudistja nga Kosova ka arritur ta fitojë medaljen e artë në kategorinë deri në 52 kilogramë.

Në finale, ajo e mundi xhudisten hungareze Reka Pupp, duke e dominuar meçin nga fillimi deri në fund.

Distria Krasniqi ishte fantastike nga fillimi i garimit të saj.

Krasniqi e kaloi pa luftë raundin e parë kurse në të dytin e mundi spanjollen Marina Castello Diez.

Në çerekfinale kampionia olimpike mundi mongolezen Sosorbaram Lkhagvasuren

Në gjysmëfinale, Krasniqi ishte më e mirë se francezja Amandine Buchard.

Përveç, Distria Krasniqit, sot garuan edhe Flaka Loxha dhe Laura Fazliu, por që nuk shkuan më shumë se deri në raundin e tretë

Nesër do të garojë edhe Loriana Kuka, që e mbyll garimin e ekipit e Kosovës në këtë Grand Slam./express


Shtuar 4.02.2023 19:26