Doni të merrni ngjyrë sa më shumë në plazh? Zbuloni 3 truket magjike

Ka shumë arsye pse gratë kanë qejf të bëjnë banja dielli. Para së gjithash, rrezet e diellit rritin nivelet e serotoninës (Valiumi ynë natyral, i cili është treguar se lehtëson stresin). Jo vetëm kaq, ai prodhon vitaminë D , e cila është e mirë për kockat , dhëmbët , lëkurën , flokët dhe thonjtë.

Megjithatë, jo të gjitha këto përfitime mund të kompensojnë plakjen e parakohshme dhe rreziqet e kancerit të lëkurës që lidhen me ekspozimin në diell. Megjithatë, albeu.com ju tregon më poshtë 4 mënyra si të merrni ngjyrë në plazh në mënyrë të sigurt

Aplikoni kremin e duhur të diellit

Mos u mbështetni vetëm në kremin tuaj kundër diellit . Në shishe duhet të kërkoni termin ” spektër të gjerë “, që do të thotë se do t’ju mbrojë si nga rrezet UVA (plakje) ashtu edhe nga rrezet UVB (djegia). Gjithashtu, kthejeni shishen për të parë vlerësimin e yjeve UVA. Këto tregojnë vlerësimin SPF dhe mund të variojnë nga 1 yll (mbrojtja minimale) deri në 5 yje (mbrojtje e tepërt). Preferoni SPF30 mbi SPF50 . Filtron 97% të rrezeve UVB, ndërsa SPF50 filtron 98%. Kjo e fundit mund të japë një ndjenjë të rreme sigurie që mund të mos e përsërisni çdo dy orë siç duhet. “Nëse keni lëkurë shumë të errët (indiane jugore ose e zezë), SPF15 është i mjaftueshëm,” shpjegon Dr. Loëe në Cosmopolitan.

Njihni limitin të nxirjes

Në rast se nuk e dinit, lëkura juaj arrin një pikë rrezitjeje kur sigurisht nuk mund të prodhojë më melaninë (pigment rrezitës), ndaj nuk ka kuptim të zhyteni gjatë gjithë ditës në diell. “Secili ka kufirin e tij të melaninës, zakonisht dy deri në tre orë ose shumë më pak nëse keni lëkurë të lehtë”, thotë Dr Loëe. “Pas kësaj ju thjesht e ekspozoni lëkurën tuaj ndaj rrezikut të dëmtimit UV”.

Hani ushqime miqësore me diellin

Disa ushqime dihet se rrisin likopenin, SPF-në e lëkurës . Një antioksidant i gjetur në domate dhe fruta dhe perime të tjera të kuqe dhe portokalli , mund të rrisë mbrojtjen tuaj nga dielli me 33%./albeu.com

Shtuar 19.06.2022 17:53