Djegia e flamurit serb, reagon për herë të parë Edi Rama (FOTO LAJM)

Kryeministri Rama ka reaguar pas djegies së flamurit serb gjatë protestës së organizuar në Berisha.

Rama është shprehur se edhe kur ai ka shkuar në Beograd, qyteti ka qenë i mbushur me flamuj të Shqipërisë.

Ai shtoi se edhe ata që dogjën flamurin shqiptar atje u arrestuan nga autoritetet vendase.

Nuk munguan edhe notat e vetëlavdërimit kur Rama tha se ka kërkuar njohjen e Kosovës në mes të Pallatit Presidencial në Beograd.

Komentet Rama i ka bërë gjatë replikave me një komentues në Facebook.

“E vërteta është se ditën që unë vizitova Beogradin, kryeqyteti i Serbisë ishte i mbushur me flamuj shqiptarë dhe huliganët që e dogjën një flamur u arrestuan nga policia; e vërteta është se në Beograd unë flas shqip dhe mbroj interesat e të gjithë shqiptarëve dhe të Shqipërisë natyrisht; e vërteta është se në Beograd unë kam kërkuar shqip njohjen e Kosovës nga Serbia, mu në Pallatin Presidencial të Serbisë dhe atëherë ju më bëtë hero, por nuk isha hero atëherë e nuk jam tradhëtar tani, thjesht isha e jam kryeministri i Shqipërisë; e vërteta është se Ballkani i Hapur është jo vetëm e ardhmja e fëmijëve të krejt rajonit, po edhe interes strategjik i Shqipërisë e i krejt kombit shqiptar; e vërteta është se e vërteta vonon po nuk harron dhe nesër edhe ti do mendosh si unë sot, ndërsa turpin do ta mbajnë ata që e kanë, jo unë e qeveria ime, që kemi mbështetjen e shqiptarëve për të punuar, zhvilluar e për të duruar edhe baltën e lopatave të vjetra të politikës shqiptare”, shprehet Rama./albeu.com/