Deputeti rus viziton Kherson: Jemi këtu përgjithmonë

Rusia do ta pushtojë Khersonin “përgjithmonë”, tha një deputet rus gjatë një vizite në qytetin në jug të Ukrainës.

“Rusia është këtu përgjithmonë. Nuk duhet të ketë asnjë dyshim për këtë. Nuk do të ketë kthim pas”, tha Andrey Turchak sipas një deklarate nga partia e tij qeverisëse Rusia e Bashkuar.

Kherson u bë qyteti i parë ukrainas që ra në duart e forcave ruse dy muaj më parë dhe javën e kaluar autoritetet njoftuan se rubla ruse do të futej së shpejti ndërsa përpiqeshin të normalizonin kontrollin e Moskës.

Në një postim në Telegram, Turchak e fotografoi veten duke vendosur lule në një memorial të luftës së qytetit dhe tha se përgatitjet ishin duke u zhvilluar në qytet për festimet e Ditës së Fitores së Rusisë pas tre ditësh.

“Për herë të parë pas shumë vitesh, banorët e Khersonit do ta festojnë sërish këtë festë të madhe me ne. Njerëzit e kanë pritur këtë për një kohë të gjatë”, tha ai.

Festa publike është një datë e rëndësishme në kalendarin rus që shënon fitoren e vendit në Luftën e Dytë Botërore ndaj Gjermanisë naziste./albeu.com