COVID/ Bilanci i 24 orëve të fundit në Shqipëri

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 222 të infektuar me koronavirus dhe dy humbje jete.

Në raportimin ditor të rasteve, Ministria e Shëndetësisë njofton se nga 1,928 testime të kryera kanë rezultuar pozitivë për Covid-19, 130 qytetarë në Tiranë, 14 në Fier, 10 në Elbasan,  8 në Gjirokastër, Berat, 7 në Lushnje, Vlorë, 4 në Mirditë, 3 në Durrës, Mallakastër, Sarandë, Përmet, 2 në Lezhë, Kavajë, Selenicë, Tepelenë, 1 në Shkodër, Kukës, Kurbin, Kamzë, Rrogozhinë, Dibër, Mat, Rroskovec, Patos, Delvinë, Kolonjë, Kuçovë, Skrapar, Gramsh.

Aktualisht janë 5,709 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin. Ndërsa, në spitalet COVID po marrin trajtim 142 pacientë, nga të cilët 11 janë në gjendje më të rënduar. Sa i përket rasteve fatale, nuk kanë mundur t’i mbijetojnë sëmundjes një qytetare nga Ballshi 40 vjeç dhe një qytetar nga Librazhdi 65 vjeç.

Janë shëruar 493 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 194,026 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (09 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore          222
Të shëruar në 24 orë       493
Të shtruar në spitale       142
Humbje jete në 24 orë     2
Testime ditore                 1,928

Testime totale              1,413,555
Raste pozitive                202,863
Raste të shëruara          194,026
Raste Aktive                      5,709
Humbje jete                      3,128

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           2,692
Fier                 628
Gjirokastër     537
Shkodër          441
Durrës             363
Berat               250
Elbasan           242
Vlorë                205
Lezhë               159
Korçë               105
Kukës               49
Dibër                38/albeu.com/


Shtuar 9.12.2021 19:33