COVID-19 në vend, 17 të infektuar dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e fundit mbi situatën me Covid-19 në vend.

MSH njofton se nga 514 testime, kanë rezultuar pozitivë 17 qytetarë.

Në 24 orët e fundit  nuk ka humbje jete dhe 22 pacientë janë shëruar.

Njoftimi i MSH:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 514 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 17 qytetarë, në këto Bashki:

9 në Tiranë, 2 në Fier, nga 1 qytetarë në Patos, Selenicë, Himarë, Sarandë, Finiq, Belsh.

Janë 179 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 22 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,189 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 9 Nëntor 2022)

Raste të reja ditore 17

Të shëruar në 24 orë 22

Të shtruar në spitale 3

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 514

Testime totale 2,001,064

Raste pozitive 331,961

Raste të shëruara 328,189

Raste Aktive 179

Humbje jete 3,593

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 133

Vlorë 16

Fier 12

Gjirokastër 6

Berat 4

Elbasan 3

Shkodër 2

Durrës 2

Lezhë. 1


Shtuar 9.11.2022 18:48