CNN flet për zjarret në Shqipëri: 120 vatra zjarri, ky është qarku më i rrezikuar (FOTO LAJM)

CNN i ka kushtuar një artikull situatës së zjarreve në Rajonin e Ballkanit dhe Evropë.

Në artikullin e tij, CNN shkruan se situata nga zjarret në këto rajone është e rëndë dhe se dëmet janë të pallogaritshme, duke përmendur kështu zonat më të prekura nga zjarret siç janë Turqia, Italia, Maqedonia e Veriut dhe Greqia.

Por CNN ka shkruar edhe për zjarret në Shqipëri dhe në qarkun e Vlorës, ku është situata më kritike. Mediumi shkruan se në Shqipëri janë aktiv 120 zjarri. Më tej në artikull shkruhet edhe për ndihmat që po vijnë nga shtetet evropiane për vendet që janë përfshirë nga flakët.

Pjesë nga artikulli:

Komisioni Evropian tha se po punonte gjatë gjithë kohës për të mobilizuar mbështetjen për operacionet e shuarjes së zjarrit në vendet më të goditura. Dy aeroplanë zjarrfikës po dërgohen të mërkurën nga Franca në zonat e prekura në Ital, dhe dy avionë zjarrfikës nga Qipro po mbështesin Greqinë. Hollanda dhe Republika Çeke po dërgojnë helikopterë në Shqipëri, dhe Sllovenia po vendos 45 zjarrfikës në Maqedoninë e Veriut.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shkroi në Twitter se po e ndiqte situatën me shqetësim të madh. Një numër zjarresh po digjen në lindje dhe verilindje të Maqedonisë së Veriut, sipas Qendrës Koordinuese të Reagimit të Emergjencave të Komisionit Evropian (ERCC), duke detyruar evakuimet nga qyteti i Koçanit. Shqipëria është pasuar më shumë se 120 zjarre javët e fundit pas temperaturave të larta, me rajonin e Vlorës që përballet me situatën më kritike, tha ERCC.

Shoqata e fermerëve italianë, Coldiretti, tha të mërkurën se analiza e të dhënave të zjarrit tregoi se zjarret e mëdhenj ishin trefishuar në verën e vitit 2021 në krahasim me mesataren historike nga 2008 në 2020, duke shkaktuar dëme me vlerë miliona euro për mjedisin, ekonominë, puna dhe turizmi. Zjarret kanë djegur dhjetëra mijëra hektarë pyje dhe shkurre mesdhetare në të gjithë vendin, tha ai, duke lënë kafshë të ngordhura dhe pemë të djegura, ullishte dhe kullota pas tyre, si dhe kërcënuese për zonat urbane.