Çfarë ndodh me trupin tonë kur nuk hamë mëngjes?

Mëngjesi është një vakt shumë i rëndësishëm. Ai stimulon trupin tonë dhe me menunë e duhur mund të përmirësojë shëndetin tonë.

Por çfarë ndodh kur ne harrojmë mëngjesin ose thjesht nuk hamë?

Ju mungojnë lëndët ushqyese thelbësore në trupin tuaj

Fibrat, vitaminat dhe mineralet që ju ndihmojnë të shfrytëzoni sa më shumë ditën tuaj, janë disa nga substancat që i duhen çdo organizmi. Pra, nëse nuk hani mëngjes, atëherë me shumë mundësi nuk do të merrni informacionin e nevojshëm dhe për këtë arsye, në planin afatgjatë do të ndikojë në shëndetin tuaj.

Metabolizmi juaj nuk zgjohet

Ekspertët thonë se mëngjesi ju ndihmon të digjni më shumë kalori. Është vakti i parë që trupi merr pas gjumit, kur zgjon metabolizmin e tij. Sigurisht, kjo nuk do të thotë që automatikisht do të digjni më shumë kalori.

Fillon oreksi për ushqime jo të shëndetshme

Mosngrënia e mëngjesit mund të shoqërohet me zakone jo të shëndetshme të të ngrënit, si ëmbëlsirat ose ushqimet me shumë yndyrë. Nuk duhet të harroni se organet dhe kockat tuaja duhet të ushqehen siç duhet në mënyrë që të funksionojnë mirë. Prandaj, me një mëngjes të mirë, do t’u jepni atyre atë që u nevojitet për të qenë të shëndetshëm, por gjithashtu do t’i shponi vazhdimisht nivelet e sheqerit në gjak dhe për këtë arsye nuk do të bini me fytyrë për gomarët tuaj.

Kortizoli rritet

Nëse kjo ndodh, atëherë do të bëheni rezistent ndaj insulinës dhe si rezultat do të jeni të uritur gjatë gjithë ditës. Pra, një mëngjes i ekuilibruar është mënyra më e mirë për të nisur ditën dhe për ta vazhduar atë pa u ndjerë të lodhur dhe të uritur.

Nivelet e aciditetit rriten

Nëse stomaku juaj nuk ka ushqim për të përpunuar, atëherë acidi i tij do të ngrihet në muret e zonave afër dhe në fyt dhe kështu do të ndjeni urth dhe të përziera.

Shpesh mund të keni dhimbje koke dhe marramendje

Nëse nuk keni “karburant” në trupin tuaj, truri do të zvogëlojë funksionin e qelizave të trurit dhe kjo do t’ju shkaktojë dhimbje koke të forta dhe marramendje për disa orë./albeu.com


Shtuar 7.11.2021 18:14