Veprimet e tyre të liga janë të paimagjinueshme, 5 gratë më mizore në histori (FOTO LAJM)

History of Yesterday

Çdo periudhë historike ka të mirat dhe të këqijat. Dhe sigurisht më shpesh në qendër të veprave të këqija janë burrat. Diktatorët e këqij, luftëtarët e ashpër dhe vrasës serialë famëkeq janë pothuajse gjithmonë meshkuj.

Por ka edhe përjashtime.

Me kalimin e viteve, shumë gra kanë kryer akte të liga të paimagjinueshme. Dhe ndërsa këto gra nuk janë aq të njohura sa homologët e tyre meshkuj, krimet që ata kanë kryer janë po aq shqetësuese.

Elizabeth Bathory

Elizabeth Bathory ishte një vrasëse si askush tjetër. Ajo lindi në vitin 1560 dhe ishte pjesëtare e familjes fisnike hungareze. Ndonëse ishte e bukur, pamja e saj e bukur u la në hije nga sjellja e saj sadiste.

Me ndihmën e aleatëve të saj– ku përfshihej halla e saj, një shtrigë e quajtur Dork dhe një xhuxh i quajtur Ficzko, Elizabeth kapi, torturoi dhe vrau fshatarë dhe shërbëtorë të panumërt gjatë disa dekadave, rpaorton abcnews.al.

Brenda mureve të kështjellës së saj në Transilvani, Elizabeth i mbuloi njerëzit me mjaltë, i lidhi në një pemë dhe la tufa insektesh të hanë trupin e tyre. Elizabeta ishte gjithashtu e fiksuar pas pavdekësisë.

Ajo mendoi se të laheshe me gjakun e virgjëreshave do të ruante bukurinë e saj natyrore, ndaj joshi të rejat në kështjellën e saj, i torturonte dhe merrte gjakun e tyre në kazana dhe kova.

Përfundimisht, njerëzit filluan të dyshonin se diçka e çuditshme po ndodhte dhe tmerret brenda kështjellës së Elizabeth u zbuluan më në fund. Por për shkak se ajo ishte anëtare e aristokracisë, ishte kundër ligjit që Elizabeth të dënohej zyrtarisht.

Në vend të kësaj, familja e saj e izoloi atë. Elizabeta qëndroi e izoluar deri kur vdiq në verën e vitit 1614.

Mbretëresha Ranavalona

Mbretëresha Ranavalona sundoi ishullin e Madagaskarit nga 1828 deri në 1861, dhe gjatë kësaj kohe, ajo vrau më shumë se gjysmën e qytetarëve të saj.

Arsyeja e barbarizmit të Ranavalona ishte urrejtja e saj ndaj krishterimit. Ajo i urrente misionarët që erdhën në ishullin e saj për të përhapur fjalën e Zotit dhe kur qytetarët e saj filluan të konvertoheshin në të krishterë, ajo u zotua se do t’i shkatërronte.

Ranavalona vrau të krishterët në mënyra të tmerrshme. Ata u hodhën nga shkëmbinjtë e lartë, u dogjën në shtyllë, ju prenë kokat, dhe u detyruan të pinin lëngje helmuese, raporton abcnews.al.

Shumë nga këto ekzekutime u kryen në publik si një paralajmërim për të tjerët. Pavarësisht se çfarë bënte ajo, gjithnjë e më shumë njerëz po konvertoheshin në të krishterë.

Në fund të mbretërimit të saj, numri i të vdekurve ishte mbi dy milionë.

Amelia Dyer

Gjatë epokës viktoriane, nënat beqare ua jepnin foshnjat e tyre kujdestarëve. Në vitet 1860, Amelia Dyer filloi të punonte si një kujdestare foshnjash në jug të Anglisë. Por në vend që t’u jepte foshnjave një shtëpi të sigurt, ajo i mbyti ato.

Amelia u largua me këtë për vite me radhë për shkak të shkallës së lartë të vdekshmërisë foshnjore në Anglinë Viktoriane. Askush nuk u mundua të hetonte numrin në rritje të foshnjave që po vdisnin nën kujdesin e saj. Por Amelia e dinte se nuk mund t’i shmangte dyshimet përgjithmonë, kështu që filloi t’i hidhte kufomat në lumenjtë aty pranë.

Më pas, në vitin 1896, një nga foshnjat e mbytura u zbulua në lumin Thames. Trupi ishte i mbështjellë me gazeta, dhe policia vuri re një emër dhe një adresë brenda.

Kjo i drejtoi ata për në shtëpinë e Amelias, ku gjetën grumbuj letrash, fatura dhe gazeta. Ata gjithashtu kontrolluan lumin dhe gjetën foshnja të tjera që ishin vrarë.

Amelia u dënua më vonë në Old Bailey dhe u var në burgun Newgate. Megjithëse numri i saktë nuk dihet, historianët besojnë se ajo vrau qindra foshnja gjatë kohës që punonte si kujdestare foshnjash.

Enriqueta Marti

Enriqueta Marti qëndroi në Barcelonë gjatë fundit të shekullit të 19-të. Ajo ishte e varfër dhe fitonte para duke punuar si prostitutë përpara se të hapte bordellolin e saj në 1909.

Por ky nuk ishte bordello e zakonshme. Enriqueta u maskua si anëtare e klasave të ulëta dhe rrëmbeu fëmijë nga mosha tre deri në dymbëdhjetë vjeç. Burrat e pasur, aristokratë do t’i shfrytëzonin këta fëmijë për kënaqësitë e tyre seksuale, raporton abcnews.al.

Enriqueta fitoi para edhe duke shitur kremra për fytyrën dhe tonik shërues. Ajo i bëri këto substanca duke bashkuar gjakun, kockat dhe yndyrën e fëmijëve që rrëmbeu.

Shumë gra të pasura ishin të interesuara për produktet e saj, pasi në klasat e larta ekzistonte një bestytni se gjaku i fëmijëve mund t’i rinonte. Autoritetet e dinin që fëmijët po zhdukeshin, por nuk bënë asgjë për vite me radhë sepse familjet e prekura ishin kryesisht të varfra. Megjithatë, taktiakt e Enriquetës u zbuluan kur policia bastisi apartamentet e saj dhe zbuloi mbetjet e viktimave të saj.

Ajo u dënua dhe vdiq në mars 1913. Sa për klientët e Enriquetës, ata shmangën çdo formë ndëshkimi, pasi policia kishte frikë nga një reagim i shtresave të larta.

Irma Grese

Ashtu si shumë që u rritën në Gjermani gjatë viteve 1930, Irma Grese iu nënshtrua ideologjisë naziste në shkollë. Ajo hodhi poshtë vlerat e prindërve të saj të krishterë dhe mbështeti nazizmin.

Kur Irma la shkollën, ajo u bashkua me Schutzstaffel (SS) dhe ndoqi në një kurs trajnimi në një kamp përqendrimi vetëm për femra afër Berlinit. Këtu, ajo u shndërrua në një roje mizore, pa emocione që i pëlqente të keqtrajtonte të burgosurit.

Por krimet e saj më famëkeqe ndodhën në Aushvic. Megjithëse detyra zyrtare e Irmës ishte përzgjedhja e viktimave, ajo e kaloi pjesën më të madhe të kohës duke vrarë. Ajo dhunonte viktimat e saj. Ndonjëherë, ajo madje i urdhëronte qentë e saj të vrisnin njerëzit.

Irma gjithashtu kënaqej duke parë viktimat e saj duke vuajtur gjatë agonisë së operacionit. Këto procedura të dhimbshme i dhanë asaj një ndjenjë kënaqësie seksuale dhe ajo gjithmonë sigurohej që të burgosurve të mos u jepej asnjë anestezi.

Në fund të Luftës së Dytë Botërore, Irma u kap nga aleatët. Ajo u var për krimet e saj në dhjetor 1945 në moshën 22 vjeçare./abcnews


koment