Blinken përgënjeshtron lajmet: Asnjë amerikan nuk po pengohet që të evakuohet nga Afganistani

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka mohuar raportet se talebanët kanë parandaluar disa qindra njerëz, përfshirë amerikanët, të fluturojnë jashtë një aeroporti në Afganistanin verior.

Raportet janë shfaqur gjatë ditëve të kaluara se deri në 1.000 njerëz, përfshirë disa shtetas amerikanë, kanë mbetur të bllokuar në aeroportin në Mazar-i-Sharif prej ditësh duke pritur lejen për nisjen e fluturimeve të tyre.

Duke folur në Katar, Blinken tha se Shtetet e Bashkuara nuk ishin në dijeni të askujt që mbahej në një aeroplan në Mazar-i-Sharif ose në ndonjë situatë të ngjashme me pengje.

Ai tha se militantët kishin siguruar Uashingtonin se do të lejonin evakuimin e atyre me dokumentet e duhura nga Afganistani.

Sidoqoftë, ai pranoi që disa njerëz të cilëve u mungonte dokumentacioni i nevojshëm i udhëtimit ishin parandaluar të largoheshin.

“E kuptoj që talebanët nuk i kanë mohuar daljen askujt që mban një dokument të vlefshëm, por kanë thënë se ata pa dokumente të vlefshme, në këtë pikë, nuk mund të largohen”, tha Blinken.

Ky reagim vjen pas ankesave nga disa organizata joqeveritare dhe ligjvënës republikanë opozitarë në SHBA se administrata e Biden nuk po bënte sa duhet për të ndihmuar njerëzit të largoheshin nga vendi./albeu.com


Shtuar 7.09.2021 18:47