Bjellorusia: Gazetari i opozitës është në burg, është mirë me shëndet

Roman Protasevich, gazetari i opozitës i cili u arrestua pasi fluturimi i tij u devijua në Bjellorusi, po mbahet në një qendër paraburgimi në kryeqytetin Minsk, thotë ministria e brendshme e vendit.

Në një deklaratë të për mediat shtetërore, ministria tha se Protasevich nuk ishte ankuar për shëndetin e tij të sëmurë ndërsa ishte në paraburgim.

Më herët babai i tij, Dmitri, tha për BBC se ai kishte frikë se djali i tij mund të torturohej në paraburgim dhe mund të përballej me dënimin me vdekje.

Protasevich kërkohet në lidhje me protestat masive të vitit të kaluar kundër presidentit autoritar të Bjellorusisë, Alexander Lukashenko./albeu.com

Shtuar 24.05.2021 21:06