Asnjë humbje jete, 28 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar imunitetin e tyre.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 385 testime, nga të cilët 28 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID19:

22 në Tiranë, 2 në Pukë, nga 1 qytetarë në Durrës, Devoll, Belsh, Fushë Arrëz

Janë 188 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 8 pacientë. Në 24 orët e fundit  nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 8 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 330,135 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 4 Prill 2023)

Raste të reja ditore               28

Të shëruar në 24 orë            8

Të shtruar në spitale             8

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                        385

Testime totale                   2,049,782

Raste pozitive                      333,927

Raste të shëruara                  330,135

Raste Aktive                             188

Humbje jete                              3,604

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                      160

Shkodër.                    7

Vlorë                         6

Berat.                         5

Durrës.                      3

Korçë.                          3

Fier                             2

Elbasan.                     2


Shtuar 4.04.2023 19:54