Real Madridi i vetëdijshëm: Ulja e pagave, e pashmangshme

Real Madrid beson se uljet e pagave për lojtarët e profilit të lartë do të jetë ‘e pashmangshme’ ndërsa vazhdon pandemia e koronavirusit.

Presidenti i klubit Florentino Perez dhe kapiteni Sergio Ramos kishin rënë dakord më parë se pagat nuk do të preken, megjithë implikimet financiare që po vijnë.

Por, kur Reali mbulon pagat e mbi 800 personave të ndryshëm në të gjithë ekipet e tij, tani ka të ngjarë që ata me të ardhurat më të mëdha do të pranojnë një ulje të pagave të tyre, sipas El Pais.

Sidoqoftë, forca ekonomike e Realit thuhet se është më fleksibile me një borxh prej vetëm 24 milionë funte në krahasim me atë të Barcas që mendohet të jetë rreth 193 milionë funte.

Buxheti i pagës së Realit është më pak se 50 përqind e të ardhurave të tyre ndërsa Barcelona raportohet të jetë më afër 80 përqind e cila shpjegon qasjen e ndryshme që kanë marrë të dy klubet.

Për dallim nga skuadrat e tjera, Real ka vendosur të mos zbatojë një skemë të tepërt të përkohshme të ERTE – Spanjës, e cila aktivizohet nga gjendja e jashtëzakonshme në vend, me bizneset që humbasin fitime.


Shtuar 31.03.2020 12:39