Shkatërrohet grupi kriminal i shqiptarëve në Spanjë, mes tyre edhe femra

Garda Civile dhe Policia Kombëtare kanë sekuestruar në një operacion të përbashkët gjithsej 2,800 bimë marihuanë që një organizatë e përbërë nga gjashtë vetë shumica prej të cilëve shqiptarë, i kishte mbjellë në lokacione të ndryshme të krahinës.

Të arrestuarit, tre burra me origjinë shqiptare dhe tre gra me origjinë shqiptare dhe kolumbiane, janë midis moshës 28 dhe 45 vjeç.

Të arrestuarit akuzohen për shkallë të ndryshme të përfshirjes aktivitete të organizimit kriminal, kundër shëndetit publik për kultivimin, përpunimin dhe trafikimin e drogës, mashtrimin e lëngut elektrik, dëmtimet, shkeljen e masave paraprake, uzurpimin e gjendjes martesore dhe falsitetin e dokumentacionit, shkruajnë mediat spanjolle.

Një ekip i përbashkët pune i përbërë nga agjentë nga të dy organet ka qenë përgjegjës për operacionin, të quajtur “Lavori”, i cili është zhvilluar në provincën e Valencias për më shumë se shtatë muaj përmes mbikëqyrjes, monitorimit dhe një analize komplekse përreth një organizate kriminale e strukturuar në mënyrë të përkryer kushtuar kultivimit intensiv të marihuanës në një shkallë të gjerë.

Janë bërë gjashtë rekorde në disa lokacione në provincën e Valencisë, duke çmontuar tre plantacione dhe 361 kilogramë marihuanë, duke theksuar atë të kryer në një vilë të madhe në Chiva, ku agjentët sekuestruan 1.300 bimë kanabis, ndër të tjera efekte, shkruan faxweb.

Mësohet se policia spanjolle ka sekuestruar 3 automjete luksoze, 10 celularë dhe materiale të tjera që kapnin vlerën e 2 milionë eurove.


Shtuar 3.01.2020 16:52