Alarm mes Turqisë dhe Greqisë, mblidhet urgjent kabineti qeveritar në Athinë (FOTO LAJM)

Termometri në Egje është rritur pas sfidës së re që mori Ankaraja të hënën në mëngjes. Me Navtex të aktivizuar dhe të vlefshëm deri më 23 gusht, Turqia po bllokon një zonë në jug të kompleksit Megisti për kërkime nga anija kërkimore Oruts Reyes, e cila lundroi në jug mëngjesin e sotëm në Karpathos, e shoqëruar nga anijet e saj ndihmëse dhe një numër njësish, flotë

Ky zhvillim sinjalizoi një alarm në Pallatin Maximos, i cili mblodhi një takim të jashtëzakonshëm të KYSEA nën drejtimin e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis, raportojnë mediat e vendit fqinj.

Një alarm u dëgjua edhe në Ministrinë e Mbrojtjes Kombëtare. Pentagoni mblodhi një mbledhje emergjente të Shefave të Shtabit për të vlerësuar situatën, dhe njësitë e Marinës u udhëzuan menjëherë që të vendosin Orut Reyes dhe anijet luftarake turke nën një kontroll të ngushtë.

Në të njëjtën kohë, GEETHA urdhëroi heqjen e licencave të oficerëve të Forcave të Armatosura. Ata oficerë dhe oficerët pa komision që janë në pushim kthehen menjëherë në njësitë e tyre, ndërsa licencat e reja nuk miratohen.

Për sot, e hënë dhe nesër, e martë, 11 gusht, turqit kanë njoftuar ushtrimin e marinës së tyre me zjarr të vërtetë. Navtex përkatës u aktivizua në 5 p.m. të hënën. Sipas informacionit nga MEGA, rreth 15 njësi të flotës turke që lundruan nga porti Aksaz dhe ishin vendosur në ujëra ndërkombëtare në dy zona: midis Kastelorizo ​​dhe Rodos por edhe midis Rodos dhe Kretës, ku përqendrim më i madh.


Shtuar 10.08.2020 17:07