Janë më të rrezikuarit nga koronavirusi, këshilla për njerëzit me sëmundje kronike

Coronavirus mund të prekë këdo, por njerëzit me probleme shëndetësore kronike dhe të moshuarit mendohet se janë në rrezik më të madh të shfaqjes së simptomave të rënda.

Shumë nga mijëra vdekje deri më tani – kryesisht në Kinë – kanë përfshirë pacientë të moshuar që kanë pasur probleme shëndetësore, të tilla si sëmundje të zemrës.

Nëse vuani nga një sëmundje kronike duhet të shqetësoheni,

Ja çfarë këshillojnë ekspertët.

Kush është në rrezik?

Pasja e një problemi shëndetësor nuk ju bën më të predispozuar se kushdo tjetër që të kontraktoni koronavirusin, por është e rëndësishme që të merrni masa paraprake për të shmangur infeksionin sepse simptomat tuaja mund të jenë më të rënda nëse sëmureni.

Duket se njerëzit që janë më të moshuar, ata me sistem imuniteti të dobësuar dhe njerëzit që kanë sëmundje kronike përfshirë astmën, diabetin ose sëmundjet e zemrës janë më të rrezikuar nga efekte të rënda.

Shumica e njerëzve shërohen nga koronavirusi shpejt pas pushimit disa ditor. Për disa njerëz, mund të jetë më e rëndë dhe, në raste të rralla, kërcënuese për jetën.

Si mund të qëndroni të sigurt?

Gjëja kryesore praktike për momentin është të ndërmerrni hapa të arsyeshëm për të zvogëluar rrezikun e marrjes së infeksioneve.

Virusi mendohet se përhapet nga kollitjet dhe përmes sipërfaqeve të kontaminuara, siç janë parmakët dhe dorezat e dyerve në vendet publike.

Higjiena e mirë mund të ndalojë përhapjen e virusit midis njerëzve:

-Mbuloni hundën dhe gojën me një kartpicetë ose mëngë (jo duart) kur kollitni ose teshtitni.

-Vendosni kartpicetën e përdorura menjëherë në kosh.

-Lani duart shpesh me sapun dhe ujë shpesh – përdorni xhel pastrues dore nëse sapun dhe ujë nuk janë në dispozicion

-Mundohuni të shmangni kontaktin e ngushtë me njerëzit të ndryshëm

-Mos prekni sytë, hundën ose gojën nëse duart tuaja nuk janë të pastra

-A duhet të përdor një maskë për fytyrën?

Fondacioni Britanik i mushkërive thotë: “Ne nuk ju rekomandojmë të përdorni një maskë për të mbrojtur veten, pasi nuk ka prova të mjaftueshme për të treguar se sa efektivë janë. Gjithashtu, për njerëzit që kanë probleme me mushkëritë, vënia e maskës mund ta bëjë më të vështirë frymëmarrjen.

A duhet të shmang vendet publike?

Shumica e njerëzve mund të vazhdojnë të shkojnë në punë, shkollë dhe vende të tjera publike.

Ju duhet vetëm të izoloheni dhe të qëndroni larg njerëzve të tjerë nëse ju këshillohet nga një profesionist mjekësor.

Çfarë duhet të bëj nëse ndjehem i sëmurë?

Simptomat e koronavirusit janë:

-kollë

-një temperaturë e lartë

-gulçim

Këto simptoma nuk do të thotë se keni sëmundje.

Dr Jonathan Leach, nga Royal College of GPs, tha: “Gjëja më e rëndësishme për pacientët nuk është të alarmohen. Ende ka më shumë të ngjarë që dikush me simptoma të ftohta ose të ngjashme me gripin të ketë grip ose një ftohje të keqe, jo Covid-19. ”

Nëse mendoni se mund të keni koronavirus, duhet të kontaktoni mjekun tuaj përmes telefonit. Mos shkoni në një farmaci apo spital.

Philippa Hobson, infermiere e moshuar kardiake në Fondacionin Britanik të Zemrës tha: “Nëse përjetoni simptomat, izolohuni dhe telefononi urgjencën për këshilla. Sigurohuni që të hani mirë, të qëndroni të hidratuar dhe të pushoni shumë”.

Po mjekimi im?

Është e rëndësishme që edhe nëse nuk jeni mirë, vazhdoni të merrni ilaçet e përshkruara. Nëse keni nevojë për të marrë ndonjë receta tjetër, pyesni një mik ose anëtar të familjes që t’i mbledhë ato për ju.

Prof Peter Openshaë, nga Imperial College London, thotë se njerëzit duhet të planifikojnë të kenë të paktën katër javë furnizim me ilaç.

Mund të jetë gjithashtu një ide e mirë që të keni disa depozita shtesë ushqimore.

Edhe gripi i zakonshëm mund të jetë i rëndë për njerëz të caktuar

Coronavirus është një virus krejtësisht i ndryshëm nga gripi, por gripi gjithashtu mund t’ju bëjë të sëmurë dhe mund të jetë i rëndë në njerëz të caktuar.

Nëse ende nuk keni pasur bllokime të gripit, ka akoma kohë për të marrë një të tillë. Personat e moshës 65 vjeç e lart, gratë shtatzëna dhe fëmijët dhe të rriturit me probleme shëndetësore ose sistem të imunitetit të dobësuar mund të preken lehtë nga gripi.

Kam astmë. Cfarë duhet të bej?

Vazhdoni të merrni çdo ditë inhalatorin tuaj prevenues (zakonisht kafe) siç përshkruhet. Kjo do të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut tuaj të një sulmi astmë të shkaktuar nga ndonjë virus respirator, përfshirë koronavirusin.

Mbani me vete pompën gjithmonë me vetë, në rast se ndjeni që simptomat tuaja të astmës të shfaqen.

Nëse astma juaj po përkeqësohet dhe ekziston rreziku që mund të keni koronavirus, kontaktoni urgjencën.

Kam diabet. Cfarë duhet të bej?

Ata që jetojnë me diabet të tipit 1 ose tip 2 mund të rrezikojnë më shumë nga simptoma më të rënda.

Dan Hoëarth, shefi i kujdesit në Diabetes në Mbretërinë e Bashkuar, tha: “Coronavirus ose Covid-19 mund të shkaktojnë komplikime te njerëzit me diabet.

“Nëse keni diabet dhe keni simptoma të tilla si kollë, temperaturë të lartë dhe ndjenjën e frymëmarrjes, duhet të monitoroni nga afër sheqerin në gjak dhe të telefononi urgjencën.

Po sikur të kem një çështje tjetër shëndetësore kronike?

Ata me probleme shëndetësore si presioni i lartë i gjakut, shqetësimet në mushkëri dhe sistemi imunitar i dobësuar ose i kompromentuar ka më shumë të ngjarë të zhvillojnë sëmundje serioze si rezultat i sëmundjes.

Grupi i Kancerit dhe Leukemisë së Fëmijëve (CCLG) këshillon që prindërit e të rinjve me kancer duhet të flasin me ekipin mjekësor që trajton fëmijën e tyre për udhëzime mbi kursin më të mirë të veprimit.

Për të ulur rrezikun e tyre për kapjen e koronavirusit, British Trust Trust këshillon pacientët me rrezik të lartë që të ndjekin rreptësisht udhëzimet e higjenës për të ulur rrezikun e tyre për kapjen e koronavirusit.

A duhet të shqetësohen gratë shtatzëna?

Ende nuk ka prova që gratë shtatzëna janë një grup me rrezik të lartë. Si kushdo, ata duhet të ndërmarrin hapa për të shmangur infeksionin.

Jam duhanpirës. A kam rrezik më të lartë?

Deborah Arnott, shefi ekzekutiv i bamirësisë së shëndetit publik, Ash, këshillon që ata që pinë duhan shumë duhet ose të shkurtojnë ose të përpiqen të lënë plotësisht për të ulur rrezikun e tyre.

“Duhanpirësit kanë më shumë të ngjarë të marrin infeksione të frymëmarrjes dhe dy herë më shumë të ngjarë të zhvillojnë pneumoni sesa jo duhanpirësit,” tha ajo.

Unë jam i moshuar dhe jam i shqetësuar – a duhet të izolohem?

Këshillat e fundit nga këshilltari kryesor mjekësor i qeverisë janë që pensionistët nuk kanë nevojë të izolohen.

Caroline Abrahams, drejtore e bamirësisë në Age UK, këshillon që ata që jetojnë me të moshuar apo të afërmit e tyre duhet të sigurohen që t’i kontrollojnë rregullisht.

“Nëse keni ndonjë shqetësim në lidhje me shëndetin e tyre ose keni nevojë për më shumë informacione rreth koronavirus telefononi urgjencën 127.


Shtuar 11.03.2020 15:34