10 gabime kuzhine që i keni bërë për vite me radhë

Veprimet dhe krijimet e pafund që ndodhin në kuzhinën tuaj mund ta bëjë të vështirë të vërehet nëse po bëni ndonjë gabim gjatë procesit.

Pavarësisht nëse bëhet fjalë për gatimin, pastrimin ose ruajtjen, çdo detaj i vogël është thelbësor për ta mbajtur vendin të duket sa më i rregullt dhe i pastër.

Për shembull, edhe një peshqir letre mund të shkaktojë dëme.

Përdorimi i peshqirëve të letrës për të fshirë çdo sipërfaqe

Rezulton se peshqirët e letrës nuk janë të përshtatshëm për të fshirë çdo sipërfaqe, si për shembull, banaka dhe tavolina kuzhine prej qelqi ose prej lisi.

Peshqirët e letrës mund të jenë gërryes, kështu që ekziston rreziku që ato të lënë gërvishtje në këto sipërfaqe delikate. Në vend të kësaj, mund të përdorni një leckë të butë që nuk do të dëmtojë asgjë.

Neglizhimi i mënyrës së ruajtjes së thikave tuaja

Një gabim i zakonshëm që shumë prej nesh bëjnë është vendosja e të gjitha thikave së bashku në të njëjtën sirtar. Tehu i tyre nuk mbrohet nga përplasja e vazhdueshme me njëra-tjetrën ndërsa sirtari hapet dhe mbyllet pa pushim.
Kjo do të çojë në dëmtimin e tyre të hershëm. Në vend të kësaj, ju mund të konsideroni ruajtjen e thikave tuaja në një bllok thikash ose mbulimin e secilis teh me diçka që mund të parandalojë dëmtimin e tyre.

Përdorimi i uthullës për të pastruar gjithçka

Ju duhet të shmangni fërkimin e gjërave si graniti dhe mermeri, pllaka dyshemeje prej guri, sipërfaqe metali, ose dysheme druri me uthull.

Ky lëng është shumë acid dhe do të shkatërrojë këto sipërfaqe më shpejt se normalisht. Ndërkohë, është e sigurt të pastrosh mikrovalën, pjatalarësen, frigoriferin, lavamanin dhe rubinetat me të.

Përzierja e produkteve të nxehta në blender

Lëngjet e nxehta ose ushqimet në një filxhan blender me një kapak të mbyllur mund të jenë të rrezikshëm. Lëngu mund të zgjerohet dhe ngrohtësia e produkteve do të krijojë avull, duke çuar në një presion të madh brenda filxhanit.
Në një moment, gjithçka mund të shpërthejë në të gjithë kuzhinën tuaj, duke shkaktuar dëme jo vetëm në kuzhinë, por duke ju djegur.

Larja e mishit para gatimit

Kjo ndikon drejtpërdrejt në shëndetin tuaj. Një larje e mirë të mishit nuk do të vrasë asnjë bakterie që mund të jetë mbi të. Në vend të kësaj, ju do ta lani dhe do të promovoni përhapjen e tyre diku tjetër. Për shembull, në lavaman, tavolina, etj.

Kjo rrit rrezikun e sëmundjes. Nxehtësia nga tigani ose furra juaj është më se e mjaftueshme për të hequr qafe bakteret.

Gatimi i llojeve të caktuara të ushqimeve në një tigan që nuk ngjit

Është më mirë të shmangni përgatitjen e ushqimeve si domate ose agrume në tigan që nuk ngjit. Arsyeja është se ato janë shumë acide dhe kur bien në kontakt me sipërfaqen e tiganit, e dëmtojnë atë.

Në fund të fundit, ato thjesht bëjnë që tiganët tuaj të mos ngjiten më shpejt. Mund të përdorni një tigan tjetër, ose një tenxhere të përshtatshme.

Përdorimi i pllakave të prerjes prej xhami

Sipërfaqja e kësaj pllake prerëse është aq e dendur dhe e rëndë, saqë kur një thikë e godet atë, do të dëmtohet në kohë të shkurtër. Ju gjithmonë duhet të zgjidhni diçka që do të jetë më e butë ndaj thikave tuaja.

Ka shumë mundësi të ndryshme të disponueshme në treg. Për shembull, një pllakë e mirë prerëse prej druri apo edhe plastike do t’i lejojë mjetet tuaja të zgjasin më shumë.

Vendosja e lëvoreve të patates në shkarkues

Në këtë mënyrë rrezikoni të bllokoni shkarkuesin e mbeturinave, transmeton supershendeti. Lëvoret përmbajnë shumë niseshte që mund të grumbullohen dhe të shndërrohen në një tul të trashë që mund të bllokojë gjithçka.

Po as ashtu gjethet e artichokës dhe lëvoret e karotave nuk duhet të hidhen atje, sepse ato kanë fibra të forta dhe mund të bllokojnë dhe dëmtojnë fletët e hedhjes.

Është më mirë të mblidhni gjithçka dhe thjesht ta hidhni në koshin e plehrave.

Përdorimi i zbardhuesit për pastrimin e mobiljeve të kuzhinës

Gjithmonë mbani në mend se nëse dollapët në kuzhinën tuaj janë të lyer ose me llak, pastrimi duhet të trajtohet me kujdes.

Zbardhuesi është një lëng mjaft agresiv dhe duke e përdorur në këtë mënyrë, ju rrezikoni të dëmtoni sipërfaqen. Mund të provoni të përdorni një sapun të butë me një leckë të butë dhe ujë të ngrohtë.

Vendosja e enëve prej druri në pjatalarëse

Ka disa gjëra prej druri që janë të sigurta për t’i larë në lavapjatë, por shumica e tyre nuk janë të tilla. Për shembull, duhet të shmangni larjen e lugëve, enëve ose prerjeve të drurit.

Gjatë procesit, uji arrin temperatura jashtëzakonisht të nxehta. Kjo mund të shkatërrojë materialin dhe të shkaktojë çarje, prishje dhe çngjyrosje.


Shtuar 6.10.2020 08:48