Xavi merr vendimin e rëndësishëm, nxjerr në merkato një nga futbollistët më të mirë të skuadrës

Trajneri i ri i Barcelonës, Xavi, është gati të marrë një vendim të madh për skuadrën e tij dhe ka vendosur që një nga lojtarët e tij më të mirë të jetë në dispozicion për transferim.

Xavi ka shumë punë për të bërë nëse dëshiron të rikthejë klubin që e ndihmoi në suksesin e madh si lojtar në ato lartësi si trajner, veçanërisht me problemet e tyre financiare.

Skuadra aktualisht është në vendin e nëntë dhe tashmë 11 pikë nga kryesuesi Real Sociedad pas vetëm 12 ndeshjesh, ndërkohë që përparimi në fazat e eliminimit të Champions League është gjithashtu larg të qenit i sigurt.

Çështjet financiare të Barçës do të thotë se do të jetë e vështirë për 41-vjeçarin të sjellë lojtarët që i nevojiten për të ndihmuar në përmirësimin e fatit të tyre në fushë, dhe ai i ka sytë te disa cilësi reale.

Ai mund të shesë lojtarë për të forcuar mundësinë e tij të transferimit dhe, sipas El Chiringuito, ai është gati të largojë një nga lojtarët e tij më të mirë, Frenkie de Jong.

24-vjeçari ka qenë një nga lojtarët e paktë që performon vazhdimisht për skuadrën katalanase që kur u transferua nga Ajax në vitin 2019, pas garës së tyre në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

De Jong konsiderohet si një nga mesfushorët e rinj më të mirë në botë dhe sigurisht që do të tërhiqte interes nga ndonjë prej skuadrave më të mira në Evropë.

Kjo është një arsye pse Xavi do të ishte i gatshëm të shiste mesfushorin holandez, pasi ai mund të përdorte paratë për të blerë lojtarë në pozicionet që kanë nevojë për përforcim. r.t/albeu.com


Shtuar 16.11.2021 13:56