“Topi i Artë”, Wenger: Për performancën individuale, Benzema është në nivelin më të lartë

Wenger ndjen fuqishëm se Benzema ka një shans të mirë bazuar në formën dhe qëndrueshmërinë individuale për të fituar “Topin e Artë” këtë sezon.

Por meqenëse Real Madrid dhe Franca nuk ngritën asnjë trofe, mund të jetë një pikë kundër sulmuesit 33-vjeçar.

Duke folur për Telefoot, Wenger tha:

“Nuk ka gjë të paprekshme këtë vit. Për performancën individuale, qëndrueshmërinë, Benzema është në nivelin më të lartë. Pasiguria është: pesha e trofeve luan një rol vendimtar?”

Karim Benzema ka qenë sulmuesi kryesor i Real Madridit që kur Cristiano Ronaldo u largua nga Santiago Bernabeu për t’u bashkuar me Juventusin në verën e vitit 2018.

Ai shënoi 30 gola në 46 paraqitje në të gjitha garat sezonin e kaluar, gjë që e pa atë të kthehej në skuadrën e kombëtares franceze për Euro 2020 dhe më vonë shënoi katër gola në atë Evropian.

Sidoqoftë, forma e tij e mirë nuk mund të drejtonte asnjë nga ato anë në një trofe. Real Madrid përfundoi i dyti në La Liga dhe u eliminua nga gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve nga Chelsea.

Ndërkohë, Franca pati një fushatë zhgënjyese të Euro 2020, duke u eliminuar nga raundi i 16-të nga Zvicra në një goditje dënimi.

Karim Benzema gjithashtu ka qenë në një formë të shkëlqyer këtë sezon. Ai ka shënuar 10 gola dhe ka dhënë shtatë asistime në 10 paraqitje në të gjitha garat, teksa Real Madrid duket se kërkon të fitojë titullin. 


Shtuar 17.10.2021 15:03