Situata e Covid 19 në Premier League, merret vendimi zyrtar për ndeshjet

Premier League ka vendosur të mos e ndalë programin e ndeshjeve të Krishtlindjeve , pavarësisht rritjes së rasteve me Covid-19 në Angli dhe mes futbollistëve.

Në një video-konferencë, pronarët e klubeve diskutuan mundësinë e shtyrjes së një raundi ndeshjesh gjatë periudhës së pushimeve pasi disa shpërthime të mëdha të koronavirusit kishin çuar tashmë në shtyrjen e gjashtë ndeshjeve në raundin e fundit.

Do të luajnë rregullisht më 26 dhjetor , ndeshjen e fundit të raundit të parë, më pas në datat 28 dhe 30 dhe midis 1 dhe 3 janar dy ndeshjet e para të raundit të dytë. Pas kësaj do të ketë një pauzë dyjavore të parashikuar tashmë në kalendar.

Kryeministri u ka bërë të qartë klubeve se do të duhet të përdorin lojtarët e kualifikuar nën 21 vjeç për të kompensuar çdo mungesë në ekipin e parë të shkaktuar nga Covid, dëmtim ose sëmundje./ h.ll/albeu.com

 


Shtuar 20.12.2021 17:19