Saul: Nuk mund ta refuzoja Chelsea, dua sa më shpejt të mësoj gjuhën angleze

Chelsea arriti të transferojë mesfushorin e Atletico Madrid, Saul Niguez në ditën e fundit të afatit kalimtar veror, në formë huazimi për 5 milion euro, me opsion të blerjes në fund të sezonit për 40 milion euro.

Saul pas arritjes në Anglisë ka dhënë intervistën e parë si lojtar i ri i klubit të Chelseas, duke theksuar se një nga gjëra kryesore që do të bëj më shpejtë tek klubi anglez, është mësimi i gjuhes angleze.

“I thashë Kepas të më fliste në anglisht”, shtoi spanjolli në faqen zyrtare të klubit.

Mesfushori po mbështetet tek shokët e tij ndërkombëtarë të Spanjës për ta ndihmuar atë të mësojë gjuhën dhe të mësohet me kulturën e Anglisë.

Nënshkrimi i ri i Chelseat, Saul Niguez thotë se ai shpreson për një përshtatje të shpejtë të jetës në Londër dhe tashmë i ka kërkuar bashkatdhetarit Kepa Arrizabalaga që të flasë me të vetëm në anglisht.

Mesfushori bëri një afat kalimi në Stamford Bridge nga Atletico Madrid në një marrëveshje huazimi që mund të bëhet e përhershme në fund të sezonit.

Saul, 26 vjeç, thotë se ai gjithmonë ka dashur të përjetojë ndjenjën e të luajturit në Premier Ligë dhe shpreson të mësojë gjuhën sa më shpejt të jetë e mundur.

“Kam kaluar 15 vjet në Atletico Madrid, është shtëpia ime. Pastaj, kur u shfaq mundësia për t’u bashkuar me Chelsea, nuk mund ta refuzoja”, tha ai për faqen e klubit.

“Dita e fundit e dritares së transferimit ishte e çmendur, por në fund unë mund të vij këtu, siç të gjithë shpresonim, kështu që unë duhet ta shfrytëzoj këtë shans. Që kur isha fëmijë, unë gjithmonë kisha dy qëllime – të bëja histori në Atletico Madrid dhe për të luajtur në Premier League, jo vetëm për shkak të vetë ligës, por edhe për kulturën dhe gjuhën e saj.

“Gjuha është një sfidë e madhe për mua dhe unë dua ta mësoj atë sa më shpejt që të jetë e mundur në mënyrë që të jem në gjendje të komunikoj me shokët e mi të skuadrës thjesht dhe në mënyrë komode. Në Atletico kam folur me [Kieran] Trippier por anglishtja ime nuk është e mirë. Unë nuk guxoj as të bëj intervista në gjuhën angleze.

“Është vërtet e rëndësishme [të kesh lojtarë spanjollë]. Të kesh [Cesar] Azpilicueta, Marcos [Alonso] dhe Kepa, veçanërisht Kepa, i cili ka ndarë një dhomë me mua që kur kemi filluar të luajmë për ekipin kombëtar të të rinjve spanjollë.

“Unë i thashë tashmë Kepas të më fliste në anglisht sepse kam nevojë të mësoj dhe të mësohem me të. Unë nuk dua të flas në spanjisht me ta. Ai mund të më ndihmojë, por do të përpiqem të flas me të në anglisht aq sa mundem”, përfundoi spanjolli.

Saulit i është caktuar një numër i njohur në skuadrën e Chelsea. Klubi njoftoi të enjten se ai do të vesh fanellën numër 17 për Blutë.

Ky është numri që iu dha në fillim të karrierës së tij seniore në Atletico Madrid dhe e mbajti atë për dy vjet para se të kalonte në numrin 8.


Shtuar 3.09.2021 20:52