Ryan Giggs do të përballet në gjyq për disa akuza të rënda

Ish-ylli i Manchester United, Ryan Giggs do të dalë në gjyq të hënën me akuzat për sulm dhe përdorim të sjelljes të pahijshme ndaj një ish të dashurës.

Giggs akuzohet se ka sulmuar Kate Greville duke i shkaktuar dëmtimin e saj trupor në shtëpinë e tij në Worsley, Manchester më 1 nëntor 2020. Ai gjithashtu akuzohet për sulm të përbashkët ndaj motrës së saj më të vogël, Emma Greville, gjatë të njëjtit incident.

Giggs akuzohet gjithashtu për përdorimin e sjelljes kontrolluese dhe shtrënguese ndaj ish të dashurës së tij midis gushtit 2017 dhe nëntorit 2020. Gjyqi i tij në Manchester pritet të zgjasë deri në 10 ditë.

Giggs ka mohuar të gjitha akuzat, por është dorëzuar si trajner i ekipit kombëtar të Uellsit, duke thënë se nuk donte të rrezikonte përgatitjet përpara Kupës së Botës në Katar më vonë këtë vit.

Ai fillimisht ishte planifikuar të përballej me gjyqin në janar, por çështja u vonua për shkak të një numri të madh gjyqësor të përkeqësuar nga pandemia COVID-19./ h.ll/albeu.com