Real Madridi ka formulën për të mposhtur sonte Bayern Munichun

Nuk u dorëzuar as kur ishte në buzë të humnerës. Real Madridi ka 1000 jetë në Evropë dhe e tregoi sërish kundër Manchester Cityt.

Në një stërvitje mbijetese për më shumë se 70 minuta, djemtë e Carlo Ancelottit fituan penalltitë dhe ata e bënë këtë, pjesërisht, falë një Andriy Lunin të shkëlqyer, i cili priti dy goditje. Kundër Bayernit ata duan të aplikojnë një formulë që i bën të pagabueshëm.

Barazimi (3-3) në ndeshjen e parë çerekfinale të Ligës së Kampionëve ndërmjet Real Madridit dhe Manchester Cityt paralajmëroi një barazim shumë në favor të anglezëve në ndeshjen e dytë.

I pari i duelit mes Merengues dhe Citizens ishte i çmendur, me raste të vazhdueshme për të dyja skuadrat që u mbyll me një barazim. Në pjesën e parë, rezultati reflektoi një avantazh minimal (2-1) për bardhezinjtë.

Në Etihad dhe me një City që dominonte lojën nga fillimi në fund, Madridi shfrytëzoi një nga mundësitë e pakta që kishin në favor të tyre për të kaluar në avantazh në territorin anglez.

Dhe këtu qëndron formula e kampionit: Madridi nuk ka humbur asnjë nga 57 ndeshjet e fundit të Ligës së Kampionëve në të cilat ka qenë në epërsi në pjesën e parë, 50 fitore dhe shtatë barazime, shkruan Marca.

Humbja e tyre e fundit pasi ishin në avantazh ndodhi më shumë se 10 vjet më parë, prill 2013 kundër Galatasarayt, kur ata kryesuan 2-0 në pjesën e parë dhe përfunduan duke humbur 2-3.

Formula që do ta vinte ndeshjen në qendër të vëmendjes për Madridin do të ishte të merrte epërsinë në Santiago Bernabeu. Pas 2-2 në ndeshjen e parë në Allianz, Real Madrid nuk ka kërkesën apo ankthin për të dalë dhe për të shënuar një gol, kështu që Ancelotti mund të përsërisë formulën që i shërbeu kundër Cityt: shënoni i pari dhe luani mbrapa.

Pas një sezoni fatkeq në Bundesligë, lojtarët e Thomas Tuchel duan të rregullojnë rrëmujën duke mposhtur Real Madridin në kompeticionin e tyre të preferuar.

Shanset e gjermanëve varen nga një ndeshje e shkëlqyer në Madrid, sepse ne tashmë e dimë se thjesht një ndeshje e mirë nuk mjafton për të mposhtur skuadrën e bardhë dhe mbështetjen e 80,000 tifozëve të saj në Bernabeu.

Nuk është viti më i mirë i Bayernit në terma të përgjithshëm, por në Evropë si Real Madridi ashtu edhe vetë gjermanët janë në standarde të shkëlqyera dhe secili prej tyre mund të qëndrojë në finalen e madhe kundër Borussia Dortmundit që mbrëmë eliminoi PSG-në. /Telegrafi/