“Luftëtari 50 milionsh”, prestigjozia spanjolle artikull Manajt (FOTO LAJM)

Gazeta spanjolle “AS” i ka kushtuar një artikull Rey Manajt i cili realizoi hat-trick kundër Gimnasticac me Barcelonën A.

Edhe pse 24 vjeç, ai ka kaluar deri tani 7 ekipe, shkruan Albeu.com.

Rey Manaj lindi në Lushnjë më, 02-24-1997. Ai është pjese  Barcelonës që prej janarit, 2020, po ai vijoji karrierën për një sezon të Barcelona B.

Por pas hat-trick të tij kundër  Gimnasticac në miqësoren e parë të këtij para-sezoni ai po kërkohet ng shumë skuadra, maje së fundmi në garë për të ka hyrë edhe Sassuolo.

Karakteri i tij rebel dhe luftëtar doli në skenë në stadiumin Johan Cruyff dhe ai mund të konsiderohet një sulmues i keqkuptuar.

Në të gjitha ekipet ku ka qenë, ai gjithmonë ka shënuar gola, por nuk ka arritur të hedhë rrënjë. Ai u bë pjesë e Kombëtares shqiptare kur ishte vetëm 18 vjeç dhe, tani, në 24, ai  ka qenë në shtatë klube të ndryshme në një nivel profesional.

Për Rey Manaj gjithçka filloi dhe u katapultua në Itali. Pasi ishte në kategoritë e ulëta të Sampdoria, ai shkoi në Cremonese në Serie C dhe vetëm një vit më vonë (2015) ai tërhoqi vëmendjen e Interit. Në ekipin e tij të parë ai mezi luajti nëntë ndeshje dhe kështu, në kërkim të minutave, ai filloi transferimet: së pari në Pescara dhe më pas në Pisa. Tashmë në sezonin 2017-18 ai arriti në Spanjë, në huazim te Granada dhe një vit më vonë ai shkoi në Albacete në Seguna Divizion,duke luajtur 37 ndeshje dhe duke shënuar nëntë gola.

Ai firmosi me Barcelonën deri në vitin 2023 dhe  iu vendos një klauzolë lirimi prej 50 milionë eurosh.

Vetëm arritja e entitetit të Barçës arriti të bëhet shqiptari i parë i përmendur me ekipin e parë të Barça e trajnerit (Setien i cili e thirri atë në shkurt 2020 kundër Getafe), por e vërteta është se vendi i tij ka qenë gjithmonë në stol.

Ai është një sulmues, me forcë dhe luftëtar, megjithëse nuk është konsideruar kurrë për ekipin e parë.

Deri më tani për Koeman Manaj ka treguar në një miqësore se për çfarë është i aftë të bëjë në fushën e lojës, por për çdo rast, portugezët e Famalicao dhe Cadiz po e ndjekin shqiptarin nga afër. /albeu.com/


Shtuar 22.07.2021 19:02