Pioli lë prapa Ancelottin e Sacchin, vetëm Capello më i mirë se italiani te Milani

Stefano Pioli aktualisht ka mesataren e dytë më të mirë për ndeshje në historinë e Milanit, i dyti vetëm pas Fabio Capello.

Kuqezinjtë janë në kërkim të Scudetto-s së tyre të parë në një dekadë dhe me një fitore ndaj Atalantës të dielën do të afroheshin edhe më shumë, duke e bërë Piolin të shkruhet në librat e historisë së klubit.

Skuadra ka përjetuar një transformim mbresëlënës në dy vitet e gjysmë të fundit nën drejtimin e trajnerit 56-vjeçar italian dhe tani ata janë në majë për të konfirmuar këtë rritje.

Siç raportohet nga Sky Sports Italia, Pioli ka marrë mesatarisht 1.96 pikë për ndeshje që kur mori drejtimin e Milanit në tetor 2019, duke e vendosur atë të dytin në listën e të gjitha kohërave të klubit. Përpara tij është Fabio Capello, i cili siguroi mesatarisht 2.02 pikë për ndeshje.

Pioli aktualisht e gjen veten duke u ulur mbi Arrigo Sacchi (1.95), Nereo Rocco (1.95), Carlo Ancelotti (1.84) dhe Massimiliano Allegri (1.81).

Kontrata e trajnerit të Milanit skadon vitin e ardhshëm, kështu që ka të ngjarë që ai të shpërblehet me një marrëveshje të re të madhe sapo të përfundojë sezoni.

Shtuar 12.05.2022 20:09