Misteri “Donnarumma”, portieri harroi që penalltia e fundit që priti ishte vendimtare? (FOTO LAJM)

“Ne ishim të jashtëzakonshëm, nuk u dorëzuam asnjë pëllëmbë. Ne e bëmë atë nga fillimi, jemi një ekip fantastik dhe e meritojmë këtë sukses”

Kështu që Gigio Donnarumma, gjithashtu i vlerësuar si lojtari më i mirë i turneut me statistikat e frikshme, komentoi fitoren e Kampionatit Evropian në finale kundër Anglisë në Wembley.

“Goli mund të na kishte vrarë, por ne jemi gjithmonë të kujdesshëm dhe kurrë nuk heqim dorë – vazhdoi ai.. Unë si Buffon? Ai mbetet më i miri nga të gjithë, gjithmonë përpiqem të jem i gatshëm. Do të shohim se ku do të arrij”.

Por, misteri i madh mbetet te penalltia e fundit e pritur. Në fakt, Donnarumma pasi priti penalltinë nuk festoi fare dhe u largua sikur po i lejonte radhën Pickford…

Më pas ishin shokët e ekipit ato që shpërthyen dhe e mbuluan…

Dy mundësi: ose Donnarumma e bëri kastile karshi anglezëve duke mos festuar dhe injoruar ata pas vërshëllimave, ose realisht nuk e kishte kuptuar që nëse priste atë penallti mbaronte gjithçka…


Shtuar 12.07.2021 19:07