Guardiola, më i shpejti në histori që ka arritur në 150 fitore në Premier League

Pep Guardiola u bë të mërkurën, pasi fitoi si trajner i City-t në Birmingham te Aston Villa (1-2), trajneri më i shpejtë për të arritur 150 fitore në historinë e Premier League.

Trajnerit katalanas i janë dashur 204 ndeshje në krye të Cityt në kompeticionin vendas për të arritur në 150 fitore. Bilanci, përveç këtyre triumfeve, përfshin 25 barazime dhe 29 humbje .

José Mourinho-s, për shembull, i nevojiteshin 230 ndeshje për të arritur fitoren e tij të 150-të në ligë në Angli, dhe një legjende si Alex Ferguson iu deshën 247 ndeshje për të arritur këtë numër.

Ish-trajneri i Barçës dhe Bayernit ka gjithashtu 495 gola në favor të Premierligës dhe ka pësuar 164 gola në këtë kohë.

Më 30 dhjetor 2019, Guardiola ishte tashmë i pari që arriti 100 fitore në Premierligë , duke tejkaluar rekordet e dominuara deri atëherë nga Mourinho. Katalanasi i arriti në 134 ndeshje, ndërsa portugezi i kishte arritur në 142 paraqitje në Premierligë. /albeu.com


Shtuar 2.12.2021 13:15