Fotografia më e diskutuar e Hazard bëhet virale përsëri sot, historia që e lidh me Francën që fëmijë

Ditën kur Belgjika përballet me Francën në Ligën e Kombeve, kujtohet imazhi i Hazard si fëmijë, diçka që nuk u pëlqen belgëve, marrë nga Marca.

Një fotografi e Hazard bëhet virale sa herë që belgu ka Francën si rival të tij. Kjo tashmë ndodhi në gjysmëfinalen e Kupës së Botës 2018 dhe rishfaqet tani, ditën kur Eden Hazaed dhe ekipi i tij përballen me Belgjikën në Ligën e Kombeve për një vend në finale.

Në pamjen e fotografisë, të bërë kur lojtari ishte 10 vjeç, ashtu edhe vëllezërit e tij mund të shihen të veshur me fanellën e Francës në shëtitoren e një qyteti francez, shkruan Albeu.com.

Përkundër faktit se Eden lindi në La Louviere, një qytet në zonën e Walloon të Belgjikës pranë Charleroi – simpatia e tij për Francën fqinje dhe ekipin e saj të futbollit ishte gjithmonë e pranishme për të.

Për më tepër, kufiri është vetëm 60 kilometra nga vendi ku ka lindur, gjë që e bëri atë të vizitojë Francën shpesh para se të zbriste, në moshën 14 vjeç, në kategoritë më të ulëta të Lille. Ekziston një marrëdhënie e rëndësishme mes yllit belg dhe vendit me të cilin përballet sot.

Në atë kohë ekipi belg nuk po kalonte një kohë të mirë dhe ishte e vështirë të identifikohej me të. Krejt e kundërta e Francës, kampion bote në 1998 dhe kampion evrope në 2000. Për t’i bërë gjërat më keq, Zinedine Zidane, idhulli i vërtetë i fëmijërisë së Hazard, ishte llojtar i ekipit francez. Kjo është arsyeja pse ai pozoi në fanellën e tij shumë shpesh, sikur të përpiqej që një ditë të arrinte madhështinë e tij si futbollist.

Përplasja mes belgëve dhe francezëve ka fituar aromë vitet e fundit. Franca nuk duket më si një kundërshtare e paarritshme dhe Hazard mbron me krenari një fanellë që sot ka po aq rëndësi ndërkombëtare sa ajo franceze në ditët e saj. E paimagjinueshme për Edenin. /albeu.com/


Shtuar 7.10.2021 15:39