Ferrieri Caputi në histori: Gjyqtarja e parë femër e një ekipi të Serie A

Një pikë kthese historike. Maria Sole Ferrieri Caputi, e lindur në Livorno në vitin 1990, e cila është pjesë e ndeshjeve ndërkombëtare, është bërë femra e parë që arbitron një ekip të Serisë A, duke drejtuar ndeshjen e të gjashtëmbëdhjetëve të Kupës së Italisë në Sardegna Arena, midis Cagliarit dhe Cittadella për Kupën e Italisë.

Gjyqtarja nuk kurseu askënd: tre kartonë të verdhë dhe tre gola të anuluar, njëri falë korrigjimit të VAR.

Në jetën e saj ajo është studiuese në fondacionin Adapt dhe është studente e doktoraturës në Universitetin e Bergamos dhe kishte drejtuar tashmë Cittadella tetorin e kaluar në Serinë B kundër Spal, duke u bërë gjyqtarja e katërt femër ndonjëherë në fushat e kampionatit të parë profesionist italian. /albeu.com/


Shtuar 15.12.2021 21:09