Fansat e futbollit shpenzojnë miliona tek kriptomonedhat e klubeve

Klubet e futbollit kanë fituar potencialisht qindra miliona paund duke shitur kripto “tokena” të diskutueshëm.

Analiza e porositur nga BBC News vlerëson se më shumë se 262 milion £ (350 milion dollarë) janë shpenzuar në monedhat virtuale.

Disa nga token tregtohen duke ofruar përfitime të botës reale për blerësin.

Por kritikët thonë se këto përfitime janë të parëndësishme, njëri ofroi mundësinë për të votuar për këngët që do të luheshin në stadiume dhe klubet nuk kanë mbrojtje të mjaftueshme për tifozët.

Kriptomonedhë specifike për klubin

Deri më tani, në pesë ligat kryesore evropiane, 24 klube të ndryshme kanë lançuar ose po shqyrtojnë tokenat e tifozëve, duke përfshirë tetë skuadra të Premier League.

Shumica e tokens ofrojnë të ngjashme me një kriptomonedhë specifike për klubin – monedhat virtuale mund të blihen dhe shiten dhe vlera e tyre rritet dhe bie në varësi të ofertës dhe kërkesës.

Disa klube, si Manchester City, shesin gjithashtu koleksione dixhitale të njohura si NFT (tokena jo të këmbyeshëm).

Shumica e klubeve që ofrojnë token për tifozët janë regjistruar në një kompani të quajtur Socios që organizon shitjen fillestare dhe tregtimin e mëpasshëm të monedhave virtuale, por platformat e tjera, duke përfshirë Binance dhe Bitci, po rriten gjithashtu.

Socios i tha BBC News se kishte shitur monedha me vlerë 270-300 milion dollarë përmes aplikacionit të saj./h.ll/albeu.com


Shtuar 10.12.2021 21:19