EURO 2020/ Itali – Spanjë, formacionet e mundshme (FOTO LAJM)

Sonte (e martë) do të zhvillohet gjysmëfinalja e parë e “Euro 2020” mes Italisë dhe Spanjës.

Italia ka dëshmuar pse pikërisht ishin një nga favoritët. Azzurri, duke lënë pas zhgënjimin e tyre për të mos kualifikuar në Kupën e Botës FIFA 2018, kanë qenë pothuajse të pandalshëm nën Roberto Mancini, duke vazhduar një seri fitoreve prej 32 ndeshjeve.

Italia kaloi nëpër fazat e grupeve të Kampionatit Evropian, duke kapërcyer Turqinë dhe Zvicrën në dy ndeshjet e tyre të para, para se të siguronte një fitore të ngushtë ndaj Uellsit.

Atyre iu dha një ‘frikë’ kur Austria i tërhoqi ata në kohë shtesë në raundin 1/16, por mënyra se si ata shpërthyen para ekipit numër 1 të renditur, Belgjikës, në çerekfinale ishte thjeshtë mahnitëse.

Sa për Spanjën, duke ardhur në ekstravagancën e verës, nuk kishte pasur shumë pritje duke marrë parasysh që ata kishin kaluar një fazë tranzicioni.

Por, Luis Enrique kanë ashpërsuar atë kur shanset kanë qenë kundër tyre për të arritur në fazat e parafundit të Euro, duke zgjatur drejtimin e tyre të pamposhtur në 13 ndeshje në të gjitha garat.

Duke filluar një shënim zhgënjyes me barazimet e rreshtit kundër Suedisë dhe Polonisë në fazat e grupeve, Spanja ktheu stilin për të mposhtur Sllovakinë 5-0 për të rezervuar një vend në fazën e eliminimit direkt, ku mposhtën fillimisht Kroacinë dhe pastaj pas penalltive triumfuan ndaj Zvicrës në çerekfinale.

Ky mund të jetë një ‘revansh’ i garës së 16-të të UEFA Euro 2016, pesë vjet më parë kur Italia mundi Spanjën 2-0 për t’i dërguar ata në shtëpi.

Pas kësaj, të dy kombet janë përplasur dy herë në Kualifikuesit e Kupës së Botës FIFA në 2016 dhe 2017, me Spanjën që barazoi dhe fitoi nga një secila.

Përpara takimit të tyre në “Wembley”, The Hard Tackle ka bërë një analizë të thellë për të dy Kombëtaret.

Itali

Italisë iu dha një goditje e madhe kur Leonardo Spinazzola, i cili kishte qenë një nga interpretuesit e tyre më të mirë në Euro, u largua nga fusha pas një lëndimi të tmerrshëm që do ta mbajë jashtë fushës për gjashtë muaj.

Për më tepër, Roberto Mancini nuk ka ndonjë shqetësim tjetër për t’u marrë me të, edhe pse Alessandro Florenzi mbetet një dyshim i vogël.

Si zakonisht, Azzurri do të rreshtohet në formacionin e tyre të preferuar 4-3-3 përpara portierit Gianluigi Donnarumma.

Nuk ka asnjë vështrim pas lidhjes së shkëlqyer të qendërmbrojtësve Leonardo Bonucci dhe Giorgio Chiellini, që pavarësisht moshës 34, respektivisht 36 vjeç, vazhdojnë të udhëheqin me shembull në fushë.

Giovanni Di Lorenzo duhet të vazhdojë në mbrojtjen e djathtë ndërsa Emerson Palmieri do të zëvendësojë Spinazzola në të majtë.

Treshja e mesfushës mbetet e njëjtë pas super paraqitjes kundër Belgjikës.

Jorginho, i cili ka qenë një interpretues i shkëlqyeshëm deri më tani, do të ulet në bazën e mesfushës dhe do të kërkojë të diktojë ritmin e lojës.

Nicolo Barella, i cili ishte në shënjestër kundër Belgjikës dhe Marco Verratti do të kërkojnë të shtypin kundërshtarin lart në fushë dhe të kthejnë forcën, me të parin gjithashtu duke shtuar avantazhin krijues nga qendra e fushës.

Lorenzo Insigne dukej në formë të shkëlqyeshme në çerekfinale dhe është një titullar i caktuar në të majtë ndërsa Federico Chiesa përsëri mund të preferohet ndaj Domenico Berardi në krahun e djathtë, ku ai do të kërkojë të shfrytëzojë çdo hapësirë ​​të lënë pas nga sulmi – me mendje mbrojtësi spanjoll Jordi Alba.

Ciro Immobile duhet të vazhdojë si qendërsulmues përpara Andrea Belotti edhe pse ishte i dobët ndaj Belgjikës.

Formacioni i mundshëm (4-3-3): Donnarumma; Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson; Barella, Jorginho, Verratti; Chiesa, Immobile, Insigne

Spanjë

Spanja me shumë gjasa do jetë pa Pablo Sarabia, që u lëndua në fitoren ndaj Zvicrës.

Luis Enrique gjithashtu zbuloi se Aymeric Laporte nuk u stërvit të dielën por këmbënguli që mbrojtësi do të jetë i aftë dhe i gatshëm për ndeshjen në “Wembley”.

Tekniku spanjoll ka të ngjarë të përmbahet nga bërja e ndryshimeve në ekipin që filloi në çerekfinale.

Ashtu si Italia, Spanja gjithashtu do të vendoset në një formacion 4-3-3 përpara portierit Unai Simon, i cili ishte heroi në penalltitë kundër Zvicrës.

Laporte duhet të mbajë vendin e tij në prapavijë, ashtu si Pau Torres, që do të thotë Eric Garcia do të humbasë përsëri ndërsa dyshja me përvojë e Cesar Azpilicueta dhe Jordi Alba fillojnë si mbrojtës të djathtë dhe të majtë, respektivisht.

Detyrimi i mbrojtjes së vijës së prapme dhe mbajtja e ekipit të tij në pjesën e përparme kur të ketë në zotërim do të jetë mbi supet e kapitenit dhe mesfushorit të vjetër Sergio Busquets.

Ai do të marrë mbështetje nga kapiteni fitues i La Ligas i Atletico Madridit, Koke, ndërsa talenti i Barcelonës Pedri do të sigurojë shtytjen përpara nga qendra e parkut për Spanjën.

Ferran Torres duhet të mbajë vendin e tij në të djathtë, ndërsa Dani Olmo, i cili ka bërë mjaft përshtypje deri më tani në “Euro”, duhet të zëvendësojë Sarabinë e lënduar në të majtë dhe të veprojë si një nga krijuesit kryesorë të rastit të Spanjës.

Alvaro Morata ka të ngjarë të mbështetet përsëri si numri 9 kundër shokëve të tij të klubit Bonucci dhe Chiellini, me Gerard Moreno një opsion nga stoli.

Formacioni i mundshëm (4-3-3): Simon; Azpilicueta, Laporte, Torres, Alba; Koke, Busquets, Pedri; Torres, Morata, Olmo

ParashikimItali 2 – 1 Spanjë

Spanja ka treguar vendosmëri të madhe për të arritur deri në gjysmëfinale pasi u shty në kufijtë në secilën nga dy ndeshjet e tyre të fundit.

Sidoqoftë, në Itali, ata do të vijnë kundër një ekipi, me gjithë respektin e duhur për Kroacinë dhe Zvicrën, që janë në një nivel krejtësisht të ndryshëm.

Njerëzit e Roberto Mancini kanë treguar se ata mund të jenë të lidhur ngushtë në anën e pasme, të gjallë dhe me rrjedhje të lirë në sulm, me shumicën e lojtarëve të tyre kryesorë që godasin formën.

Spanjës gjithashtu i ka munguar instinkti i ‘vrasësve’ përpara golit në disa raste të këtij turneu, pavarësisht fitoreve të tyre të mëdha kundër Sllovakisë dhe Zvicrës.

Të gjithë faktorët e konsideruar nga The Hard Tackle pretendon që po anon drejt një fitoreje për Italinë, duke i çuar ata një hap më pranë trofeut të UEFA Euro 2020.

Fituesi i takimit do përballet në finale me fituesin e ndeshjes Danimarkë – Angli.


Shtuar 6.07.2021 10:36