De Ligt vazhdon të kritikojë ish-klubin e tij, tani tha se Juventusi e stërviti keq

Holandezi po shijon fillimin e sezonit te Bayern Munich.

Mbrojtësi luajti për Juventusin nga viti 2019 deri në këtë verë, kur kërkoi një lëvizje në Gjermani. Juventusi shkoi të takonte lojtarin dhe e zëvendësoi me Gleison Bremer.

Ndërsa Juventusi luftoi për të filluar Serie A dhe Champions League, Bayern ka pasur një sezon të shkëlqyer dhe De Ligt po shijon qartë vendimin e tij për t’u larguar.

Tani mbrojtësi ka kritikuar edhe Juventusin, duke thënë se niveli i intensitetit të stërvitjes së tyre është më i vogël se në Bayern. Ai pretendon se ishte për këtë arsye që e kishte të vështirë kur u transferua për herë të parë te Bayern.

Holandezi i tha Football Italia: “Unë luaj në stërvitje kundër disa prej sulmuesve më të mirë në botë. Në fillim ishte e vështirë, por dita ditës mëson dhe përmirësohet. Është shumë e rëndësishme për mua.

Të dy regjimet stërvitore janë të vështira, por në Itali ka më shumë theks te taktikat dhe sistemi, më pak intensitet dhe mbi të gjitha, shumë më pak sprinte.

Në fillim ishte pak e vështirë për mua sepse nuk jam mësuar me intensitetin e stërvitjeve te Bayern, por tani jam në formë të mirë”. /albeu.com/